Brexitu nie będzie do 23 maja,David Lidington zastępca May

Brexitu nie będzie do 23 maja,David Lidington zastępca May

 

Zjednoczone Królestwo „niestety” będzie musiało przeprowadzić wybory europejskie „biorąc pod uwagę, jak mało jest czasu”, aby przekazać rządową umowę Brexit i niezbędne ustawodawstwo przez Izbę Gmin, przyznał David Lidington.

Zastępca Theresy May powiedział BBC News, że „nie będzie możliwe” zakończenie procesu wyjścia przed 23 maja, dlatego  Wielka Brytania będzie prawnie zobowiązana jako część bloku do przeprowadzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego. Ale nalegał, aby ministrowie „zdwoili nasze wysiłki” w rozmowach między partiami, mając nadzieję na „rozwiązanie” porozumienia Brexit, aby na początku lipca spróbować przegłosować umowę Brexit.

Jego przyznanie się jest szczególnie kłopotliwe dla Theresy May, ponieważ torysi mówili wyborcom w oficjalnych komunikatach o kampanii, że wybory europejskie można jeszcze zatrzymać.

„Nikt nie rozumie Anglii, ale wszyscy rozumieją język angielski”, zażartował, kiedy zmienił język z niemieckiego na angielski na konferencji prasowej w Brukseli.

 

Junckera zapytano, czy obawia się, że Wielka Brytania nigdy nie opuści UE.

„Albo zostaną, albo odejdą. Jeśli zostaną, zostaną. Jeśli odejdą, odejdą – powiedział. „Brexit oznacza Brexit, ale Brexit nie miał miejsca. 

Juncker przemawiał przed szczytem UE w Sybinie w Rumunii w czwartek.

Szczyt w Sybinie miał być pierwszym spotkaniem przywódców UE-27 po Brexicie i być forum, na którym wytyczony zostanie nowy kurs dla UE po odejściu Wielkiej Brytanii.

Jednak proces Brexit został przedłużony do Halloween na kwietniowym szczycie w Brukseli, po tym jak Wielka Brytania nie była w stanie ratyfikować umowy o wycofaniu. Theresa May nie jest zaproszona do Sibiu.

Pani May powiedziała, że ​​ustąpi, jeśli jej umowa o wycofaniu się zostanie ratyfikowana, ale – z terminem Brexit przedłużonym do końca października – nie wyjaśniła, jak długo zamierza pozostać, jeśli nie dojdzie do porozumienia.

 

Konrad W

 

7 maja 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit