Brexit zobacz plan wydarzeń. Czas do jesieni na rezydenturę

Brexit przeczytaj plan wydarzeń, czas do jesieni na rezydenturę

 

Artykuł 50 jest planem dla każdego kraju, który chce wyjść z UE.

Został utworzony w ramach traktatu lizbońskiego – umowa podpisana przez wszystkie państwa UE, które weszły w życie w 2009 r.

Co Artykuł 50 mówi?

Mówi on, że każde państwo członkowskie UE może zdecydować o wyjściu z UE,  musi wtedy powiadomić Radę Europejską i wynegocjować wycofanie się z UE. Mówi także że istnieją dwa lata, aby osiągnąć porozumienie – chyba że wszyscy zgadzają się rozszerzyć ten czas, oraz że państwo wyjścia nie może brać udziału w wewnętrznych dyskusjach UE o jej odejściu.

Został napisany przez szkockiego  lorda Kerr z Kinlochard.

Co już się stało.

Plan rządowy określający Brexit na wyspach dla pani Premier May polegający na  „prerogatywach królewskich” został zablokowany przez Sąd Najwyższy w następstwie sporu prawnego. Następnie trafił pod głosowanie do Parlamentu, później Lordowie nanieśli poprawki aby Parlament ich odrzucił i Lordowie już zgodzili się z Posłami wybieralnymi przez społeczeństwo. Królowa podpisała i 29 marca Premier wysyła Artykuł 50.

Oto potencjalna linia wydarzeń.

1. 29 marca 2017 r. – Zjednoczone Królestwo wywołuje art. 50
2.
Kwiecień – Prezydent Rady Europejskiej Donald Tusk zwoła szczytu UE 27 przywódców (bez Wielkiej Brytanii), aby wyrazić zgodę na powierzenie Komisji Europejskiej mandatu do negocjacji z Wielką Brytanią
3.
Po szczycie UE 27 Komisja Europejska opublikuje wytyczne negocjacyjne w sprawie przyszłej umowy handlowej między UE a Wielką Brytanią
4.
Kwiecień / maj 2017 – rozpoczyna się negocjacje
5.
23 kwietnia i 7 maja – francuskie wybory prezydenckie
6.
24 września – niemieckie wybory parlamentarne

7.Jesienią 2017 r. – rząd brytyjski powinien wprowadzić ustawodawstwo opuszczające UE i włączyć do prawa brytyjskiego wszystkie dotychczasowe prawa UE 

Autumn 2017 – The UK government is expected to introduce legislation to leave the EU and put all existing EU laws into British law – the Great Repeal bill

– ten punkt jest bardzo ważny ze względu na ochronę prawną jaką mają Polacy i emigranci na wyspach, którą daje im ustawodawstwo sądów Europejskich.

8. Październik 2018 r. – Negocjacje zakończą się (możliwe będzie przedłużenie negocjacji w sprawie art. 50, ale jest to uzależnione od zatwierdzenia pozostałych 27 państw członkowskich UE)
9.
Od października 2018 r. Do marca 2019 r. Parlament Europejski, Parlament Europejski i Parlament Europejski głosują nad wszelkimi transakcjami
10.
Marzec 2019 – Wielka Brytania formalnie wycofuje się z Unii Europejskiej

Jednak Wielka Brytania powiedziała, że ​​chce „wczesnego porozumienia” w celu zagwarantowania praw obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii i obywateli brytyjskich mieszkających za granicą. – jeśli to uda się załatwić to super – ale uwaga – Premier May proponowała to wcześniej i Bruksela się nie zgodziła – dlatego ta sprawa może być negocjowana do 2019 roku co daje możliwość już przesiewu przyznawania np.benefitów na dzieci dla emigrantów na podstawie już przepisów kraju, które wejdą w jesieni 2017 .

Inne kwestie, które mogą być omawiane między Brytanią a Brukselą  to między innymi transgraniczne ustalenia dotyczące bezpieczeństwa, Europejski nakaz aresztowania, wkład Wielkiej Brytanii w emerytury urzędników UE czyli część szerszego „rachunku rozwodowego „. Była już o tym mowa że może wynieść do 50 mld funtów ale Londyn się nie zgadza.

Przed referendum brytyjskim w 2016 r. rząd opublikował raport na temat procesu wycofywania się z Unii Europejskiej, w którym zaproponował wiele dziedzin, które mogłyby zostać objęte rozmowami. Obejmowały one między innymi:

– Niewykorzystane fundusze unijne
Współpraca w zakresie polityki zagranicznej, w tym sankcji na inne kraje
– Regulacja
Leków
Dostęp obywateli brytyjskich do Europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego
Prawa wędkarzy brytyjskich do połowów na wodach poza wodami Zjednoczonego Królestwa, w tym na Morzu Północnym

Jeśli porozumienie zostanie osiągnięte w ciągu dwóch lat , Wielka Brytania automatycznie opuszcza UE, a wszystkie istniejące umowy – w tym dostęp do jednolitego rynku – przestałyby obowiązywać. W tym przypadku zakłada się, że brytyjskie stosunki handlowe z UE będą regulowane przez reguły Światowej Organizacji Handlu.

Chociaż art. 50 stanowi, że każda umowa będzie wymagać „zgody Parlamentu Europejskiego” – nie mówi ona nic o tym, czy Parlament odchodzącego państwa czyli Wielkiej Brytanii powinien również mieć prawo zgody. Spowodowało to krytykę ze strony brytyjskich parlamentarzystów, że posłowie do Parlamentu Europejskiego będą lepiej poinformowani niż przedstawiciele parlamentu brytyjskiego.

Jednym słowem najlepiej mieć rezydenturę już do jesieni 2017 kiedy to prawo Brytyjskie będzie już nad prawem Europejskim. Wiemy że Brexit był miedzy innymi aby ograniczyć emigrację a słychać było z wypowiedzi polityków, że przez 2 lata negocjacji może przyjechać wiele osób z Europy Wschodniej po zasiłki – głównie z Rumunii ( w ciągu 2 lat przyjechało aż 300 000 osób), dlatego od jesieni mogą zostać wprowadzone inne formy przyznawania benefitów. Wiemy także że Tusk, Junker i Merkel nie zgodziły się dwukrotnie jak Premier May proponowała gwarancje dla emigrantów na wyspach w zamian za gwarancje Brytyjczyków bo chcą jak mówił Junker – Brytyjczyków ukarać, że wyszli z UE.

Zobacz krok po kroku wyjście Brytanii z UE

steps

Konrad W

21 marca 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka