Brexit wymusza otworzenie portu kontenerowego w Polsce do 2 lat

Brexit wymusza otworzenie portu kontenerowego w Polsce do 2 lat

 

Brexit się już rozpoczął  a do wyjścia z Wielkiej Brytanii zostało już niecałe dwa lata.

Wiemy że raczej umowy o wolnym handlu już nie będzie gdyż nie może być .

Jest to zrozumiałe gdyż do Wielkiej Brytanii przypłynął towary z Izraela, Indii, USA, Kanady, Turcji bez ceł więc te towary gdyby nie było ceł pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytania zostałyby przez firmy brytyjskie sprzedane do Unii i położyłoby to produkcje w krajach Unijnych.

Cena produkcji w Azji czy innych krajach jest jeszcze tańsza niż w Polsce czy Rumunii.

Po Brexit cena towarów z Polski wzrośnie około 40 % , to wina Vatu który będziesz musiał od razu zapłacić oraz ceł. Także firmy celne będą pobierać opłaty. Jeśli dołożymy do tego opłaty na autostradach Niemieckich które kasują Polskie ciężarówki jak zboże, plus opłaty nowe dla kierowców którzy maja spać nie w kabinach ale w hotelach, większa opłata za tunel – cena funta spada – może okazać się że cena Polskich towarów wzrośnie nie o 40% ale o 70%.

Dlatego aby jednak Polskie produkty były dalej konkurencyjne i obniżyć koszty transportu z Polski do Wielkiej Brytanii Rząd PIS ma dwa lata na zorganizowanie spółki Polskiej, która będzie miała kontenerowiec lub 2 lub 3 które będą wozić Polskie produkty spożywki, mebli np. IKEA produkuje olbrzymie ilości mebli na wyspy.

Tusk zrobił coś co nie powinien zrobić nikt tylko „szkodnik” dla kraju. Zamknął stocznie aby przypadkiem Polacy nie zbudowali kontenerowca !!!  Wiadomo transport kontenerowcem Polskich produktów do Wielkiej Brytanii czy Szkocji zamknął był zarobek Niemieckim autostrad oraz stacją Paliw we Francji.

Dlatego Polski Rząd jeśli chce zarobić powinien jak najszybciej otworzyć port aby Polskie firmy i nie tylko Polskie, które przywożą towary z Polski do Wielkiej Brytanii wygrały konkurencje cenową. Obniży to cenę towaru gdyż nie będzie opłaty za autostrady w Niemczech we Francji oraz opłata za tunel. Jedna ciężarówka wiezie jeden kontener a jeden statek setki kontenerów.

Jeśli PIS tego nie zrobi , pewno zrobią to inni jak było z przewozem Polaków w 2004 roku. Zamiast Polskie Linie Lotnicze LOT wozić Polaków na wyspy i zbudować wielką firmę zrobili to Wizzair i Ryanair. Oni teraz zarabiają miliardy. Przypomnijmy wtedy Premierem było Belka. Kto był szefem LOT szkoda sprawdzać , byli to „idioci”, chyba że ktoś kazał im nie wozić Polaków samolotami LOT na wyspy.  LOT mający za sobą Rząd Polski mógł szybko kupić kilka samolotów i teraz byłby tak bogaty jak właśnie Wizzair i Ryanair.

Czy ktoś znów „wycycka ” Polaków ze sprzedażą Polskich produktów na wyspy po 2019 roku czy sami się „wycyckają ” przez cła czyli wzrost cen oraz duży koszt transportu przez Niemcy, Francję, Belgię  tirami a mamy niewykorzystany dostęp do Bałtyku ….

Konrad W

1 kwietnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polska