Brexit wisi na włosku, groźba upadku Rządu i nowych wyborów.

Brexit wisi na włosku, groźba upadku Rządu i nowych wyborów.

 

Zbliża się okres kryzysowy i okazuje się Brexit w ogóle może się nie wydarzyć.

Premier Theresa May weźmie udział w spotkaniu kryzysowym z liderami UE w poniedziałek, w którym przyznaje, że nie znalazła jeszcze rozwiązania problemu irlandzkiej granicy. Ponadto jeden z jej ministrów gabinetu zasugerował po raz pierwszy, że Brexit może się nie wydarzyć.

Pani May ma czas do poniedziałku wieczorem, aby dotrzymać terminu UE dla Wielkiej Brytanii, aby dokonać „zadowalających postępów” w kwestiach pieniędzy, praw obywatelskich i granicy w celu rozpoczęcia rozmów handlowych w tym miesiącu.

Miała nadzieje, że spotkania w Brukseli z Jean-Claudem Junckerem i Donaldem Tuskiem będą momentem, kiedy rozmowy handlowe zostaną odblokowane, ale źródła rządowe były bardzo pesymistyczne co do perspektywy przełomu, pozostawiając cały harmonogram Brexitu w niebezpieczeństwie.

Jeremy Hunt jejsekretarz ds. Zdrowia, powiedział politykom Torysów popierający Brexit, że jeśli nie poprą pani May w negocjacjach „nie będziemy mieli Brexitu”.

Mając zaledwie 10 dni do rozpoczęcia w przyszłym tygodniu szczytu Rady Europejskiej, kiedy przywódcy UE zdecydują, czy rozmowy handlowe mogą się rozpocząć, pani May szybko traci czas, aby utrzymać Brexit na właściwej drodze. Wobec braku porozumienia między Londynem, Dublinem i Belfastem w sprawie granic, premier może teraz poprosić o przedłużenie negocjacji.

Irlandia domaga się zapewnienia, że ​​będzie miała „zbieżność regulacyjną” z Irlandią Północną, co w praktyce oznacza, że ​​granica przejdzie na Morze Irlandzkie.
Jednak partia DUP, dzięki której pani Premier May powołuje się na swoją większość parlamentarną, twierdzi, że nie zaakceptuje niczego podobnego do pozostania w unii celnej lub jednolitym rynku.

Ostrzeżenie ministra Hunta jest skierowane do przywódców torysów, którzy zasugerowali, że zagłosują przeciwko umowie, która wymagała zapłacenia 40 miliardów funtów lub więcej za rachunek Brexitu lub aby dać Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości wszelkie uprawnienia w brytyjskim prawie po Brexicie.Taki scenariusz ryzykowałby obalenie pani May z Downing Street i wywołanie powszechnych wyborów, które mogłyby, gdyby Jeremy Corbyn pojawił się jako zwycięzca, spowodowały, że Partia Labour wstrzymałaby Brexit.

Pan Corbyn powiedział w weekend, że nie zdecydował jeszcze, czy Partia Pracy przeprowadzi drugie referendum w sprawie Brexitu, jeśli zdobędzie władzę.

Pan Hunt jest pierwszym ministrem gabinetu, który podniósł perspektywę, że Brexit może się nie wydarzyć, a jego komentarze odzwierciedlają nerwowość w szeregach konserwatywnych, gdy zbliża się dzisiejsze kluczowe spotkanie.

Pani May pojedzie do Brukseli z Davidem Davisem, sekretarzem Brexit, który spotka się z głównym negocjatorem UE Brexit, Michelem Barnier. W środę Barnier przygotuje raport na temat tego, czy osiągnięto „wystarczający postęp”, który zostanie wysłany do przywódców pozostałych 27 państw członkowskich UE, zanim spotkają się na posiedzeniu Rady UE 14 i 15 grudnia.

Pani May jest zdesperowana, aby Rada UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów handlowych, ponieważ każde dalsze opóźnienie oznaczałoby, że rozmowy nie rozpoczną się przed marcem, kiedy to kolejna rada spotka się i zostanie tylko 12 miesięcy, kiedy to Wielka Brytania formalnie opuszcza UE. Irlandia grozi zawetowaniem rozmów handlowych, chyba że Wielka Brytania zagwarantuje, że nie będzie twardej granicy.

To chyba dobra wiadomość dla Polaków w Polsce jak i innych krajów jak Rumunia, Słowacja, Litwa, Bułgaria i będą mogli dalej osiedlać się na wyspach. Ciężki Brexit nie ma szans odnieść sukces gdyż na niego się może się zgodzić Partia w Północnej Irlandii bo zależy jej na otwartej granicy z Irlandią a która tworzy Rząd z Pani May. Bez poparcia tej partii Premier May nie ma większości w Parlamencie czyli ciężki Brexit grozi nowymi wyborami a w sondażach prowadzi Partia Pracy. Więc koło się zamyka i … uniemożliwia ciężki Brexit. W sumie to chyba ten Brexit będzie tylko z nazwy.

Konrad W

 

3 grudnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka