Brexit w calosci dopiero za 65 lat

Brexit nie dojdzie do skutku przez 65 lat

 

Brexit może nie dojść do skutku przez kolejne 65 lat, ponieważ Wielka Brytania nie będzie w stanie uwolnić się od Unii Celnej.

Starszy przedstawiciel UE powiedział The Sun:

„Max Fac to wirtualna rzeczywistość, nie jest dostępna w realnym świecie. Opiera się na kilku przesłankach, których żaden kraj nie byłby w stanie zaakceptować.

„Koszty są duże i nawet wtedy nie skończy się to gładką granicą. Można mieć Max Fac w 2085 roku, ale nie jest on dostępny teraz ani nawet w ciągu trzech do pięciu lat. Byłby to cud, gdyby wszedł w życie w najbliższej przyszłości”.

Urzędnik powiedział, że Wielka Brytania i UE mogą zgodzić się albo zmienić datę końcową przejścia, która jest obecnie ustawiona na grudzień 2020 r., albo przesunąć ją do czasu znalezienia odpowiedzi.

 

I podkreślał, że przywódcy UE nie pozwolą Wielkiej Brytanii na wyjście bez porozumienia, biorąc pod uwagę ryzyko, które mogłoby zagrozić ich gospodarkom.

Komentarz pojawił się po tym, jak Brexitersi przegrali bitwę w gabinecie, w sprawie  utrzymania UK w Unii Celnej po 2021 roku.

Ministrowie doszli do kompromisu jako alternatywy dla propozycji Brukseli, która pozwoliłaby Irlandii Północnej pozostać na jednolitym rynku i w unii celnej.

Ale pomysł najprawdopodobniej zostanie natychmiast odrzucony przez eurokratów, którzy będą nalegać, aby Wielka Brytania przedłużyła cały okres przejściowy, jeśli nie znajdzie innego sposobu na uniknięcie twardej granicy.

Będą również żądać, aby Wielka Brytania wciąż podpisywała się pod obietnicą prawną planu ochronnego, niezależnie od wszystkiego.

Konrad W

 

 

20 maja 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka