Brexit umowa celna uzgodniona w Uk

Brexit umowa celna uzgodniona w Uk

 

Brexit: May i Davis „uzgodnili tekst mechanizmu ochronnego dotyczącego ceł”

Zaproponowany przez Wielką Brytanię plan „mechanizmu ochronnego” dla handlu z UE po Brexit został opublikowany z uwzględnioną w nim „oczekiwaną” datą wyjścia – 2021 r.

Nastąpiło to po spotkaniach premier Theresy May i sekretarza Brexit Davida Davisa, który naciskał na uwzględnienie daty wyjścia.

Propozycja przewiduje, że Wielka Brytania dostosuje się tymczasowo do taryf handlowych UE, aby uniknąć twardej granicy irlandzkiej po Brexit.

Brexitersi chcą zapewnić, że mechanizm ochronny nie będzie trwać w nieskończoność.

Odpowiadając na Twitterze, główny negocjator UE, Michel Barnier, określił kryteria, na podstawie których oceniałby propozycję Wielkiej Brytanii, w tym potrzebę „praktycznego rozwiązania”, aby uniknąć twardej granicy w Irlandii Północnej.

Zgodnie z dokumentem – który jeszcze nie został uzgodniony z UE – „tymczasowe uzgodnienia celne”, gdyby były potrzebne, byłyby „ograniczone w czasie”.

Długoterminowe „przyszłe ustalenia celne” będą obowiązywać „najpóźniej do końca grudnia 2021 r.”, Czytamy w dokumencie.

Kto jest prawdziwym zwycięzcą?

Według redaktorki politycznej BBC Laury Kuenssberg jest nim David Davis.

Sekretarz Brexit zagroził, że odejdzie z rządu, jeśli premier odmówi zmiany propozycji, która ma rozwiązać łamigłówkę celną – po tym, jak zażądał limitu czasowego dla „mechanizmu ochronnego” – polisy ubezpieczeniowej dla uniknięcia twardej granicy irlandzkiej, jeśli rozmowy handlowe się załamią.

W dokumencie, który jest już w drodze do Brukseli, znajduje się data.

Czym jest „mechanizm ochronny” ceł?

Wielka Brytania poinformowała, że ​​opuści unijną unię celną, która umożliwia handel wewnątrz UE bez żadnych taryf ani wielu kontroli granicznych.

Wielka Brytania i UE jeszcze nie uzgodniły, jak handel towarami będzie funkcjonował po Brexit – ale powiedzieli, że opcja „mechanizmu ochronnego” jest potrzebna, jeśli nie zostanie zawarta umowa lub technologia nie będzie gotowa na czas, aby uniknąć powrotu twardej granicy między Irlandią Północną a Republiką Irlandii. UK stwierdziło, że pierwotna propozycja UE „mechanizmu ochronnego” – utrzymująca Irlandię Północną w unii celnej – stworzyłaby granicę między Irlandią Północną a resztą Zjednoczonego Królestwa i była nie do zaakceptowania.

Zamiast tego Wielka Brytania proponuje plan zapasowy, w wyniku którego cała Wielka Brytania zostanie tymczasowo w unijnej unii celnej po grudniu 2020 r. – kiedy upłynie 21-miesięczny okres przejściowy po Brexicie.

Plan, o którym mówiła Theresa May, ,że miałby zastosowanie jedynie w „ograniczonej liczbie okoliczności”, oznaczałby, że Wielka Brytania będzie dostosowywać się do taryf celnych UE w celu uniknięcia kontroli granicznych.

O co martwią się Brexitersi?

Były minister Brexit David Jones powiedział, że brak stałego limitu czasowego będzie „szkodliwy dla kraju”: „Wiązałoby to nas skutecznie z unijnymi uzgodnieniami celnymi na czas nieokreślony”.

Uniemożliwiłoby to Wielkiej Brytanii prowadzenie własnej niezależnej polityki handlowej, powiedział – członkowie unii celnej nie mogą atakować swoich międzynarodowych transakcji handlowych.

Oznaczałoby to również, że Wielka Brytania nadal podlegała jurysdykcji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, co byłoby nie do przyjęcia dla większości Konserwatywnych parlamentarzystów – dodał.

Co to oznacza dla granicy irlandzkiej

Rząd UK stwierdził, że jego najnowsze propozycje spełnią podjęte w grudniu zobowiązanie do uniknięcia twardej granicy między Irlandią Północną a Republiką Irlandii, która jest członkiem UE.

W odpowiedzi irlandzki minister spraw zagranicznych Simon Coveney powiedział, że „ważne” jest to, że prawnie wiążący mechanizm ochronny powstał, żeby zapobiec powstania twardej granicy.

Partia Demokratyczno-Unionistyczna z Irlandii Północnej (DUP), której poparcie dla Theresa May opiera się na większości głosów, z zadowoleniem przyjęła tę propozycję, twierdząc, że unijna wersja mechanizmu ochronnego była „całkowicie nie do przyjęcia”.

„Musimy również pamiętać, że mechanizm ochronny zostanie użyty tylko w ostateczności” – powiedział Nigel Dodds z DUP.

„Teraz należy się skupić na uzyskaniu nowego porozumienia handlowego”.

Konrad W

 

 

8 czerwca 2018