Brexit totalna klapa. UK musi startować do wyborów w Brukseli.

Brexit totalna klapa. UK musi startować do wyborów w Brukseli.

 

Przywódcy Unii Europejskiej przyznali Wielkiej Brytanii przedłużenie Brexitu o sześć miesięcy, po pięciu godzinach rozmów w Brukseli.

Nowy termin – 31 października – zapobiega perspektywie konieczności opuszczenia UE przez Wielką Brytanię bez porozumienia w piątek 12 kwietnia.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział, że „wiadomość dla brytyjskich przyjaciół” brzmi „proszę nie marnujcie tego czasu”.

Theresa May, która chciała krótszego opóźnienia, powiedziała, że ​​Wielka Brytania nadal będzie dążyć do jak najszybszego opuszczenia UE.

Wielka Brytania musi teraz odbyć wybory europejskie w maju lub odejść 1 czerwca bez porozumienia.

 

Premier powiedział wcześniej przywódcom, że chce przesunąć datę wyjścia Wielkiej Brytanii z piątku na 30 czerwca, z opcją wcześniejszego opuszczenia, jeśli jej umowa o wycofaniu została ratyfikowana przez Parlament.

Redaktor polityczny BBC Laura Kuenssberg powiedziała, że ​​jeden minister rządu powiedział jej, że opóźnienie może oznaczać konkurs przywódczy Partii Konserwatywnej po Wielkanocy, z potencjalnie nowym premierem do czerwca.

Tusk Powiedział: „Postępowanie będzie w całości w rękach Wielkiej Brytanii. Nadal mogą ratyfikować umowę wypłaty, w którym to przypadku rozszerzenie może zostać zakończone”.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział: „Prawdopodobnie odbędą się wybory europejskie w Wielkiej Brytanii – to może wydawać się nieco dziwne, ale zasady są zasadami i musimy przestrzegać prawa europejskiego, a wtedy zobaczymy, co się stanie”.

Premier May powiedział, że Wielka Brytania „będzie nadal posiadać pełne prawa i obowiązki członkowskie [UE]” w czasie opóźnienia.

Wiec Polacy na wyspach mieszkaja jako Europejczycy i nie potrzebują zadnych rejestracji jak i musza dostawać wszystkie zasiłki , jesli nie moga brać adwokata i isć do sądu.

 

 

 

Konrad W

 

11 kwietnia 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit