Brexit to piekło – Donald Tusk przemówienie o Brexit

Będzie NOT DEAL – Donald Tusk przemówienie o Brexit

 

Szef UE ujawnił, że pyta, czy istnieje „specjalne miejsce w piekle” dla polityków popierających Brexit w ognistym przemówieniu.

Przewodniczący Rady Europejskiej oskarżył polityków walczących o Brexit za „brak nawet szkicu planu bezpiecznego przeprowadzenia tego przedsięwzięcia”. Podczas wspólnej konferencji prasowej z udziałem premiera Irlandii, Leo Varadkara, powiedział:

„Zastanawiałem się, jak wygląda to wyjątkowe miejsce w piekle, dla tych, którzy promują Brexit, nawet bez szkicu planu, jak bezpiecznie to przeprowadzić.Podczas tego okrutnego słowa, Tusk ostrzegł Wielką Brytanię, że Porozumienie o wycofaniu się z Brexitu „nie jest otwarte na renegocjacje”.

Powiedział: „Mam nadzieję, że jutro usłyszymy od premiera May realistyczną sugestię, jak zakończyć impas, w którym proces uporządkowanego wycofania się Wielkiej Brytanii z UE znalazł się po ostatnich głosowaniach w Izbie Gmin. „Powiedział:” UE jest przede wszystkim projektem pokojowym.

Polski polityk powiedział, że UE przygotowuje się na „ewentualne fiasko”, które mogłoby się wydarzyć, gdyby Wielka Brytania opuściła Unię bez porozumienia.

 

Premier May ma wyjechać do Brukseli w czwartek na pierwsze bezpośrednie rozmowy z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem i przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, ponieważ porozumienie o wycofaniu, które osiągnęli w listopadzie ubiegłego roku, zostało odrzucone przez Izbę Gmin. Będzie starała się zabezpieczyć zmiany, które mogą przekonać posłów do poparcia jej porozumienia w serii głosów oczekiwanych 14 lutego.

Parlamentarzyści głosowali w zeszłym tygodniu za poprawką złożoną przez konserwatywnego grand sir Grahama Brady’ego i popieraną przez premiera, która „wymaga, aby mechanizm ochronny w Irlandii Północnej został zastąpiony alternatywnymi rozwiązaniami, aby uniknąć twardej granicy”.

Irish Taoiseach powiedział,  „O ile spodziewamy się, że ochrona nigdy nie zostanie wykorzystana, dziś zgodziliśmy się ponownie, że jest ona potrzebna jako gwarancja prawna, aby zapewnić, że nie powróci się do twardej granicy na wyspie Irlandii, chroniąc jednocześnie integralność naszego europejskiego jednolity rynek i unia celna.

„Dzisiaj nie ma siły politycznej i nie ma skutecznego przywództwa, dla pozostania. Mówię to bez satysfakcji, ale nie można dyskutować z faktami”.Powiedział, że ma nadzieję, że Wielka Brytania zmieni zdanie na temat Brexitu, dodając: „Ludzie na całym kontynencie, w Irlandii, mieli nadzieję, że Wielka Brytania zmieni zdanie na temat Brexitu”.

W komunikacie skierowanym do pani May Tusk powiedział: „Dajcie nam gwarancję pokoju w Irlandii Północnej, a Wielka Brytania opuści UE jako zaufany przyjaciel.

Konrad W

 

6 lutego 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *