Brexit to iluzja – ogłasza jakiś zmęczony Tusk po spotkaniu

Brexit to iluzja – ogłasza jakiś zmęczony Tusk po spotkaniu 

 

Podejście Wielkiej Brytanii do następnego etapu negocjacji Brexitu wydaje się być oparte na „czystej iluzji”, mówi Donald Tusk.

Przewodniczący Rady Europejskiej powiedział na konferencji prasowej w Brukseli, że Wielka Brytania wciąż próbuje „wyłuskać” swoje przyszłe stosunki z UE.

Pan Tusk, powiedział w mediach, że „brytyjska filozofia tortu wciąż żyje”. Oni chcą mieć ciastko i zjeść ciastko. Dodał: „Jeśli doniesienia medialne są poprawne, obawiam się, że dzisiejsze stanowisko Wielkiej Brytanii opiera się na czystej iluzji”.

Następnie odrzucił – tak jak to uczynił wcześniej – wszelkie aspekty brytyjskiego aspektu „cherry picking” w związku z przyszłymi stosunkami z UE lub możliwości przyłączenia się do „jednolitego rynku a la carte”.

Drugi etap negocjacji w sprawie Brexitu będzie obejmował ustalenia przejściowe po opuszczeniu Zjednoczonego Królestwa oraz współpracę gospodarczą i bezpieczeństwa w przyszłości.Tusk, który przemawiał dzisiaj na nieformalnym posiedzeniu 27 europejskich szefów państw i rządów, powiedział, że przedstawi projekt wytycznych dotyczących przyszłych stosunków między UE a Wielką Brytanią podczas szczytu w marcu.

„Naszym zamiarem jest przyjęcie tych wytycznych, niezależnie od tego, czy Wielka Brytania jest gotowa z wizją naszych przyszłych stosunków, czy nie”, powiedział.

Rząd w Londynie odrzucił doniesienia, że ​​premier przygotowywał się do uchylenia praw imigrantów z UE, którzy przybywają do Wielkiej Brytanii w okresie przejściowym następującym po Brexit w marcu 2019 roku.

Jacob Rees-Mogg, który przewodniczy Europejskiej Grupie przy Torysach popierających Brexit powiedział, że byłoby to „nieuczciwe” dla pani May, by dostosować się do żądania Brukseli dotyczące stałych praw osiedleńczych dla każdego przybywającego w czasie okresu przejściowego – prawdopodobnie do grudnia 2020. Żądania UE moim zdaniem, nie do przyjęcia.

Poniżej  konferencja Tuska dzisiaj po spotkaniu z szefa 27 krajów. Donald Tusk nie wie że wielu emigrantów z Polski i innych krajów którzy mieszkają na wyspach są za Brexitem aby już nie przyjeżdżało więcej Europejczyków na wyspy do pracy i po zasiłki.

Konrad W

 

23 lutego 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka