BREXIT: „Rozwód bez umowy przyniesie Wielkiej Brytanii 651 miliardów funtów

BREXIT: „Rozwód bez umowy przyniesie Wielkiej Brytanii 651 miliardów funtów

 

BREXIT BOOM: „Rozwód bez porozumienia” może przynieść Wielkiej Brytanii dodatkowe 651 miliardów funtów „, a UE miażdżące straty finansowe.

Profesor Patrick Minford, były doradca ekonomiczny Margaret Thatcher, podkreślił, że Wielka Brytania będzie czerpać korzyści z odmowy podpisania umowy o wycofaniu z UE, twierdząc, że blok ma przed sobą „ponury obraz” scenariusza „z brakiem porozumienia”.

W swoim najnowszym raporcie ekonomicznym zatytułowanym „The Economics of Brexit: Getting the Best Deal for UK”, profesor Minford podkreśla: „nie może być dalej kwestią otwartą, kto najmniej chce załamania” negocjacji.

Ekonomista Brexiter przyznaje, że „byłoby krótkotrwale uciążliwe” dla Wielkiej Brytanii, gdyby miała odejść bez porozumienia, ale wady przewyższa „znaczny zysk ekonomiczny”.

Jednak jego przewidywania nie odnoszą się tak optymistycznie w stosunku do UE, która musiałaby stawić czoła „zarówno krótkoterminowym niedogodnościom, jak i znacznym stratom ekonomicznym”.

W raporcie profesor Minford napisał: „Wydaje się, że ogólne załamanie rozmów byłoby korzystne dla Wielkiej Brytanii, jeśli chodzi o jednorazowy zysk w wysokości 38 mld funtów z budżetu UE, a także 180 mld funtów z przekazania pozabudżetowych zysków z Brexitu plus 433 mld funtów z unijnych dochodów z opłat celnych, w sumie około 651 mld funtów. ”

Przedstawiając liczby, ekonomista sugeruje, że taryfy handlowe „po obu stronach opłacone byłyby przez UE”.

Dodaje: „Taryfy brytyjskie od producentów unijnych do brytyjskiego skarbu państwa, taryfy celne UE od konsumentów UE: oczywiście UE otrzymywałaby dochody z ceł od swoich własnych konsumentów, powodując, że ich całkowita strata była równa dochodom z ceł brytyjskich – szacowanym na około 13 miliardów funtów rocznie. ”

Oznacza to, że UK zyskałoby „433 miliardy funtów” od UE z ceł zapłaconych na rzecz Skarbu Państwa do 2030 r. w wyniku wprowadzenia zasad WTO.

Ale wyniki nie będą tak efektowne z punktu widzenia UE, według ekonomisty, który według tej samej teorii przewiduje stratę w wysokości 507 mld funtów.

Analizując inne potencjalne wyniki Brexitu, profesor Minford powiedział, że „obie strony zyskają dzięki umowie Kanada plus”.

„Byłby to program, który słusznie generuje ogromne podekscytowanie na temat przyszłości gospodarki i standardów życia.

„Położyłby on kres przygnębiającej” oszczędności „i wprowadziłby optymistyczny scenariusz dla Wielkiej Brytanii jako ponownego pioniera otwartych i wolnych rynków na całym świecie.”

Katarzyna Cz.

 

2 maja 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka