Brexit przyspieszy. Królowa akceptuje zawieszenie Parlamentu

Brexit przyspieszy. Królowa akceptuje zawieszenie Parlamentu. Wojna trwa o Brexit

 

 Boris Johnson powiedział kolegom z gabinetu, że posunięcie to przyspieszy jego negocjacje

Powiedział :  Wielka Brytania pokazuje, że odejdzie bez umowy, zmusza ich do myślenia: „ci faceci naprawdę są poważni”.

Prokurator generalny Geoffrey Cox powiedział, że w decyzji o zamknięciu Parlamentu nie ma nic nielegalnego ani niekonstytucyjnego.

Gdy parlamentarzyści przygotowali się na wielką bitwę Brexit w przyszłym tygodniu:

Wczoraj Boris poprosił królową o zgodę na zawieszenie postępowania na prawie pięć tygodni już od 9 września – i zgodziła się.

Na podstawie tego nadzwyczajnej decyzji premier będzie mógł zawiesić Parlament nie wcześniej niż w poniedziałek 9 września i nie później niż w czwartek 12 września.

Posłowie wrócą do Westminster dopiero w poniedziałek 14 października na nową mowę królowej.

Pozostali deputowani mają teraz tylko cztery dni w przyszłym tygodniu, aby spróbować wykoleić Brexit i uchwalić prawo, aby powstrzymać No Deal 31 października.

Barry Gardiner z firmy Labour potwierdził dziś Sky News, że Partia Pracy wystąpi w trybie pilnym o debatę w przyszłym tygodniu i będzie próbował zmusić Borysa do uzyskania kolejnego przedłużenia Brexitu. 

„Będziemy starać się wprowadzić odpowiednie przepisy w tym ograniczonym harmonogramie, który rząd nam przedłożył” – podkreślił. Ale zawsze istnieje ryzyko, że premier może to zignorować – inaczej UE i tak nie dałaby Wielkiej Brytanii przedłużenia.Podobne próby zmuszenia Teresy May do zrobienia tego samego działały już w marcu – ale przeszły tylko jednym głosem.

Politycy powiedzieli że ruch Borysa w celu zamknięcia parlamentu miał na celu udowodnienie Brukseli, że posłowie nie będą w stanie powstrzymać Wielkiej Brytanii przed wyjazdem z UE w październiku.

Borys – wychodzimy 31 pazdziernika i nie ma dyskusji.

Konrad W

Prawo Strabsurga nie działa już w UK. Akt Brukseli z 1974 roku zniesiony.

29 sierpnia 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka