Brexit przyspiesza, ustawa o wyjściu zatwierdzona w Izbę Gmin

To jest historyczny moment”. Radość, po tym jak ustawa o wyjściu z UE przeszła przez Izbę Gmin.

 

Pod koniec maratonu, ostatniego dnia debaty na temat wyjścia z unii, posłowie przegłosowali stosunkiem głosów 324 do 295, dopuszczenie legislacji do kluczowego trzeciego czytania.

Głosowanie przygotowało grunt pod ostateczną rozgrywkę z Izbą Lordów, gdzie przeciwnicy Brexitu grożą próbą osłabienia, a nawet zniszczenia ustawy.

Gorzkie podziały w całej Partii Pracy nad Europą zostały wczoraj porzucone, gdy 48 posłów partii przeciwstawiło się Jeremy’emu Corbynowi, popierając próbę utrzymania Brytanii na jednolitym rynku unijnym i w unii celnej. Zignorowali wezwanie swojego lidera do powstrzymania się od poparcia poprawki zgłoszonej przez Szkocką Partię Narodową. Zostało pokonane przez 322 głosy do 99.

Ministrowie odetchnęli z ulgą zeszłej nocy, gdy miesiące konfliktów w Izbie Gmin o ustawę – która stanowi podstawę prawną dla sprawnego Brexitu poprzez przeniesienie przepisów UE do brytyjskiej księgi statutowej – zostały zakończone.

Seria prób Partii Pracy , Lib Dem i SNP w celu zmiany ustawy została pokonana wczoraj w maratonie 20 głosowań w Izbie Gmin.

Otwierając wczoraj debatę na temat trzeciego czytania, David Davis powiedział, że projekt ustawy stał się „historycznym kamieniem milowym”.

Sekretarz Brexit partii Pracy w gabinecie cienia Sir Keir Starmer zaatakował projekt ustawy jako „nie odpowiadający potrzebom” i twierdził, że zawiera on szereg „poważnych wad”.

Starszy poseł torysów Sir William Cash, przewodniczący komisji w Izbie Gmin ds. Kontroli UE, powiedział:

„Projekt odzwierciedla wolę narodu z dnia 26 czerwca 2016 r. i wolę tej Izby”. Nalegał, aby Izba Lordów przyjęła, że ​​referendum zostało zainicjowane przez Parlament, a jego wynik „musi zostać zrealizowany”.

Podczas wczorajszego wcześniejszego etapu raportu ustawy, były minister rządu Justine Greening ostrzegła przed gwałtowną reakcją na Brexit wśród młodszych wyborców.„Kiedy zajmą tutaj swoje miejsce, będą starali się ulepszyć lub cofnąć to, co zrobiliśmy i sprawić, by działało to dla nich.„W związku z tym bezwzględnie obowiązkiem w tej Izbie jest patrzenie w przyszłość i zapewnienie, że wszystko, co otrzymamy, będzie trwałe i działać na ich korzyść”.

Zapytany o uwagę pani Greenng, oficjalny rzecznik Theresy May powiedział: „Premier jasno twierdzi, że jest zdeterminowana, aby dostarczyć Brexit, który działa dla wszystkich grup społecznych, oczywiście obejmuje to młodych ludzi”.

This is a critical piece of legislation – David Davis

Konrad W.

 

20 stycznia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka