Brexit przedłużony o 9 miesiecy. Bruksela dzisiaj głosuje.

Brexit przedłużony o 9 miesiecy. Bruksela dzisiaj głosuje.

 

Brexit ma zostać opóźniony nawet o rok po tym, jak europejscy przywódcy ostrzegli Theresę May, że jej propozycja krótkiego przedłużenia do końca czerwca była zbyt dużym „ryzykiem”.

Francuski prezydent Prezydent Emmanuel Macron zaproponował premierowi dziewięciomiesięczne przedłużenie Brexitu podczas rozmów w Paryżu we wtorek – z groźbą regularnych, trzymiesięcznych przeglądów, aby upewnić się, że Wielka Brytania nie podważy interesów UE, gdy pozostanie jako członek.

Przed kluczowym szczytem w Brukseli w środę wieczorem, aby zadecydować o przedłużeniu Brexitu, Donald Tusk napisał we wtorek wieczorem do przywódców UE, że jest „mały powód, by wierzyć”. Pani May dostanie umowę Brexit za pośrednictwem Parlamentu przed latem.

W piątek wyznaczono jej termin na opracowanie nowego planu lub ryzyko opuszczenia UE bez porozumienia.

Obecnie większość państw członkowskich UE opowiada się za dziewięciomiesięcznym „flextension”, który dałby Wielkiej Brytanii .

 

Narzucenie przez Brukselę długiego opóźnienia Brexitu sprawi, że pani May stanie przed natychmiastowymi wezwaniami do rezygnacji i umożliwienia wyborów przywódców konserwatywnych. We wtorkowy wieczór 97 konserwatywnych posłów głosowało przeciwko nawet czerwcowemu opóźnieniu Brexitu, podczas gdy czterech ministrów gabinetu wstrzymało się od głosu – w głosowaniu, które potwierdza stanowisko rządu.

Rosnąca liczba starszych konserwatystów uważa, że ​​długie przedłużenie Brexitu sprawia, że ​​trwająca kadencja premiera jest niezrównoważona. Strona może zmienić zasady, aby ją usunąć, jeśli nie zrezygnuje.

We wtorek pani May odwiedziła Berlin i Paryż, aby poprosić Angelę Merkel i pana Macrona o przedłużenie do 30 czerwca i nie wyrzucać Wielkiej Brytanii z Europy bez porozumienia. Niemieckie media opisały to jako „żebranie”.

Państwa członkowskie UE pozostają podzielone co do długości przedłużenia Wielkiej Brytanii, które powinno się zaoferować, a pan Macron obawia się, że Brexit będzie nadal dominował w polityce europejskiej w przypadku długiego przedłużenia i że Wielka Brytania będzie wtrącać się w sprawy UE, gdy pozostanie członkiem. Francuski urzędnik powiedział, że Wielkiej Brytanii nie powinno się zezwalać na uczestnictwo w ważnych długoterminowych decyzjach UE, ponieważ jest to „pośrednie państwo członkowskie”. 

W swoim liście do przywódców UE Tusk napisał: „Nasze dotychczasowe doświadczenia, jak również głębokie podziały w Izbie Gmin, dają nam niewiele powodów, by sądzić, że proces ratyfikacji może zostać zakończony do końca czerwca.

„W rzeczywistości przyznanie takiego rozszerzenia zwiększyłoby ryzyko serii krótkich rozszerzeń i nadzwyczajnych szczytów, tworząc nowe daty na skraju klifu … gdybyśmy nie uzgodnili kolejnego przedłużenia, istniałoby ryzyko przypadkowego nie ma sprawy Brexit.

„Dlatego uważam, że powinniśmy również omówić alternatywne, dłuższe rozszerzenie. Jedną z możliwości byłoby elastyczne przedłużenie, które trwałoby tylko tak długo, jak to konieczne i nie dłużej niż przez jeden rok.

Tusk również nie pozostawił wątpliwości, że ma nadzieję, że dłuższe opóźnienie doprowadzi do pozostania Wielkiej Brytanii w UE, jak powiedział:

„Takie dłuższe przedłużenie pozwoliłoby Wielkiej Brytanii przemyśleć strategię Brexit … Wielka Brytania może odwołać art. 50.”

Projekt konkluzji Rady Europejskiej, który zostanie omówiony przez przywódców UE w środę wieczorem, stwierdza, że ​​Zjednoczone Królestwo zostanie zmuszone do opuszczenia UE do 1 czerwca, jeśli Wielka Brytania nie przeprowadzi wyborów parlamentarnych w dniach 23-26 maja.

Konrad W

 

10 kwietnia 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *