Brexit nie obniżył drastycznie cen domów, pomału ale drożeją

Ekonomia

Brexit nie obniżył drastycznie cen domów, pomału ale drożeją

Brexit miał przynieść spadek cen domów. Mówiło się mniej emigrantów na wyspach , mniej klientów do kupna ceny pójdą na dół. Niestety jak narazie te hipotezy nie sprawdzają się w ogóle.

Według najnowszego Indeksu Nationale średnie ceny domów wzrosły o 4,5% w ciągu ostatnich 12 miesięcy, czyli tyle samo co w roku 2015. Uważa się jednak że choć ludzie głosowali na Brexit to ceny będą rosły w roku następnym choć gospodarka może osłabnąć.

Według prognoz ceny domów będą rosły o około 2 procent.

Według indeksu, we wszystkich regionach Wielkiej Brytanii odnotowano wzrost cen domów w 2016 roku, ale największy był w East England po raz pierwszy od 2010 roku, z wzrostem średnim w górę o około 10,1% w 2016 roku..

 

Tymczasem wzrost cen domów w Walii, w Szkocji i Irlandii Północnej „pozostał na niskim poziomie”, Nationwide oszacował że wzrost nastąpił na poziomie w Walii 2,4% w Szkocji 2,2% i w Irlandii 0,7% .

Robert Gardner, główny ekonomista Nationwide, powiedział że ceny nieruchomości w Wielkiej Brytanii w 2017 roku będą zależne od rozwoju sytuacji w całej gospodarce w której obecnie istnieje większa niepewność niż zwykle. Inwestorzy obecnie boją się inwestować w domy i czekają na rozwój sytuacji po Brexit.

Powiedział:

„Podobnie jak w większości ośrodków, w tym także  Bank of England, oczekuje, że brytyjska gospodarka będzie zwalniać skromnie w przyszłym roku, co może skutkować mniej solidnymi warunków na rynku pracy, mniejsze zainteresowanie kupującymi mieszkanie i przy tym wolniejszy wzrost cen nieruchomości,”.

Dalej powiedział że jednak my dalej myślimy o zysku, może nie będzie taki duży ale niskie stopy procentowe oraz niedobór mieszkań na rynku powinny wzmocnić popyt i przy tym cenę nieruchomości.

Prawda jest taka że jednak po Brexit rynek pozostał odporny i stabilny w porównaniu np do waluty.

Natomiast agent nieruchomości z Londynu powiedział:

„Prawdziwym testem dla rynku będzie początek nowego roku, kiedy zobaczymy czy  niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych okażą się bardziej odpowiednie niż niepewność bezrobocia i inflacji w całej gospodarce po Brexit „.

Halifax oczekuje wzrostu cen od 1% do 4% do końca 2017 roku, podczas gdy Royal Institution of Chartered Surveyors spodziewa się że wartości nieruchomości wzrosną o około 3%. Może to nie duży wzrost ale jednak ceny będą wzrastały po Brexit.

Konrad W

29 grudnia 2016