Brexit jak jaja w majonezie. Parlament Szkocji nie zgodził się na opuszczenie UE

Brexit jak jaja w majonezie. Parlament Szkocji nie zgodził się na opuszczenie UE

 

Brexit na krawędzi: Wielka Brytania da UE przewagę, jeśli decyzja dotycząca unii celnej nie zostanie podjęta natychmiast.

Eurosceptyczni Torysi wyrazili frustrację, gdy tak zwany Gabinet wojenny Brexit ponownie nie doszedł do porozumienia w sprawie decyzji o tym, jaką alternatywę dla pozostania w unii celnej wymyślić.

Eurosceptycy obawiają się, że ciągłe opóźnienia spowodują, że Wielka Brytania nigdy nie opuści unii celnej i nie wyjdzie spod władzy UE.

Downing Street obiecało, że rząd opublikuje w czerwcu dokument, który wyjaśni ostateczną decyzję w sprawie ustaleń celnych.

Mówi się, że będzie to najbardziej szczegółowy dokument dotyczący Brexitu od czasu referendum w 2016 r. i zostanie opublikowany przed kluczowym spotkaniem przywódców UE w przyszłym miesiącu. Minister Brexit David Davis powiedział, że dokument ten, znany jako biała księga, zawierać będzie „szczegółowe, ambitne i precyzyjne wyjaśnienia naszych stanowisk … powinien określać, co się zmieni poza UE”.

Główny negocjator UE, Michel Barnier, wyśmiał panią May, ponieważ nie udało się jej doprowadzić do porozumienia.

Pan Barnier chwalił się ministrom europejskim, że „niepotrzebna jest walka” z Wielką Brytanią, ponieważ żadna z dwóch opcji, plan partnerstwa celnego czy „Max Fac” nie są „realistyczne, bez względu na to, co wybiorą”.

Plan partnerstwa celnego to system, w którym Wielka Brytania zbiera cła dla Brukseli, a następnie przedsiębiorstwa muszą ubiegać się o zwrot nadpłaty, aby skorzystać z niższych stawek lub towarów, które trafiają do Wielkiej Brytanii.

Alternatywna opcja, która jest pożądana przez Brexitersów, znana jest jako maksymalne ułatwienie (maximum facilitation), lub „Max Fac”, i polegałaby na użyciu technologii, aby zapewnić, że kontrole celne po Brexicie będą bezproblemowe i ograniczone do minimum.

We wtorek problemy pani May zaczęły się nasilać, kiedy szkocki parlament spowodował  kryzys konstytucyjny, odmawiając zaakceptowania ustawy o opuszczeniu UE.

Posłowie głosowali w przeważającej części, aby odrzucić projekt ustawy, co nie zdarzyło się w zdecentralizowanym parlamencie od czasu jego utworzenia w 1999 roku.

Szkoccy Torysi zarzucili pierwszej minister Nicoli Sturgeon wywołanie tego kryzysu politycznego, aby przeforsować drugie referendum w sprawie niepodległości.

Konrad W

16 maja 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Szkocja