Brexit głosownie albo umowa albo przesuniecie Brexitu .

Brexit głosownie albo umowa albo przesuniecie Brexitu .

 

THESESA May stoi dziś przed chwilą prawdy, po tym, jak w końcu zapewniła zmiany w swoich transakcjach Brexitu na kilka godzin przed głosowaniem przez posłów.

 

Dziś wieczorem Izba Gmin będzie głosować po raz drugi, czy zatwierdzić umowę pani May.

Jeśli wygra, Wielka Brytania będzie na dobrej drodze do opuszczenia UE za 17 dni.

Ale jeśli porozumienie upadnie, posłowie prawdopodobnie opóźnią Brexit nawet o trzy miesiące w kolejnym głosowaniu zaplanowanym na koniec tego tygodnia.

 

Starsi Brexiterzy, tacy jak Jacob Rees-Mogg i Iain Duncan Smith, odmówili powiedzenia, jak będą głosować dziś wieczorem. Ale funt wzrósł o 2 procent z dnia na dzień, gdy wzrosły nadzieje, że porozumienie w sprawie mechanizmu ochronnego pomogłoby w zawarciu umowy.

Pani May zeszłej nocy poleciała do Strasburga na ostatnie rozmowy z czołowymi eurokratami Jean-Claude Junckerem i Michelem Barnierem. Zapewniła trójczęściową umowę, która ma zagwarantować, że Wielka Brytania nigdy nie zostanie uwięziona w uni celnej z UE.

Juncker ostrzegł, że UE nie wznowi rozmów, jeśli umowa zostanie zawarta w dzisiejszym głosowaniu – mówiąc: „Nie będzie trzeciej szansy”.

Dziś rano oczekuje się od Prokuratora Generalnego Geoffreya Coxa, że ​​zmiany są prawnie wiążące. Szef ERG, Jacob Rees-Mogg, przyznał, że zmiany były „niewątpliwie krokiem we właściwym kierunku” i zasugerował, że pójdzie w ślady DUP, którego posłowie wciąż analizują zmieniony tekst.

Powiedział: „Jestem zainteresowany widokiem DUP, ponieważ prawdziwym problemem z blokadą jest to, że tworzy podział między różnymi częściami Zjednoczonego Królestwa. Jeśli DUP czuje, że nie jest już tak, to myślę, że konserwatywni posłowie powinni być pod silnym wpływem tego. ”

Kolega Brexiteer Nadine Dorries powiedział: „Mam wielką nadzieję, że kiedy tekst zostanie poddany szczegółowej analizie, może nas zabrać ze sobą”.

A David Davis – który zrezygnował z gabinetu w proteście przeciwko planom premiera Brexitu – zasugerował, że poprawiona umowa jest „prawie do zaakceptowania”, dopóki pan Cox się na to zgodzi.

Powiedział talkRADIO: „To nie jest to, co bym chciał, ale zapewni Brexit”.

Ale starszy backbencher Damian Collins powiedział, że nadal będzie głosował przeciwko tej umowie dziś wieczorem, mówiąc: „Nic się nie zmieniło od listopada ubiegłego roku”.

 

 

 

Na wspólnej konferencji prasowej w Strasburgu późnej nocy pani May powiedziała: „Nadszedł czas, by się spotkać, aby poprzeć tę poprawioną umowę Brexit i realizować instrukcje Brytyjczyków”.

Szef UE, pan Juncker, powiedział: „nie będzie trzeciej szansy”, aby uzyskać więcej od bloku i ostrzegł: „To ta umowa lub Brexit może się w ogóle nie zdarzyć”.

Dziś wieczorem posłowie zagłosują po raz drugi, czy poprzeć porozumienie o wycofaniu, wypracowane w zeszłym roku przez panią May i UE.

W styczniu głosowali i aż  230 głosów było przeciwko- co oznacza, że premier musi zdobyć ponad 100 rebeliantów z torysów, DUP i laburzystów, aby zdobyć tę transakcję dziś wieczorem.

Co Theresa May przywiozła ze Strasburga?

Prawnie wiążący wspólny instrument, który „zmniejsza ryzyko, że Wielka Brytania mogłaby być celowo zatrzymywana na stałe w Irlandii Północnej” i zobowiązuje obie strony do pracy nad zastąpieniem mechanizmu ochronnego alternatywnymi ustaleniami do grudnia 2020 r.
Ponadto Wielka Brytania nie zostanie na stałe w Unii Celnej z Unia Europejską.

Konrad W

 

12 marca 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *