Brexit. Co zrobi Tusk. Borys wysyła 3 listy do Tuska i nie podpisuje.

Brexit za 11 dni. Co zrobi Tusk. Borys wysyła 3 listy do Tuska i nie podpisuje.

UE może zatrzymać BREXIT 

 

Boris Johnson był prawnie zobowiązany na mocy ustawy Benna do zwrócenia się do UE o trzymiesięczne opóźnienie ostatniej nocy. Ale premier wysłał do bloku trzy listy, aby upewnić się, że UE nie zaoferuje przedłużenia

– Jeden list prosi UE o opóźnienie, ale premier odmówił podpisania go,

–  drugi wyjaśnił, że pierwszy nie był od niego

– Trzeci, wysłany do Donalda Tuska, wyjaśnił, że Johnson nie chce, aby UE udzieliła Wielkiej Brytanii przedłużenia

Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, powiedział, że skonsultuje się z innymi przywódcami UE w sprawie dalszych działań. Europejscy przywódcy rozważają teraz swój następny ruch .

Ustawa anty-No Deal przyjęta przez rebeliantów zmusiła premiera do wysłania wczoraj listu do UE z prośbą o przedłużenie Brexitu po tym, jak wczoraj nie udało mu się uzyskać poparcia dla jego umowy.

Chociaż premier zyskał poparcie wielu wybitnych Brexiteer Tories, DUP czyli Partia z Irlandii jest zdecydowanie przeciwna tej umowie.

– Jeśli odbędzie się kolejne głosowanie, kiedy to nastąpi?

Jacob Rees-Mogg, lider Izby Gmin, powiedział, że rząd chce w poniedziałek przeprowadzić kolejne znaczące głosowanie w sprawie umowy Johnsona. Mówca Izby Gmin, John Bercow, powiedział, że rozważy, czy dopuścić plany rządu.

– A co z listami wysłanymi wczoraj wieczorem?

Zgodnie z tzw. Ustawą Benna, która została przyjęta wbrew życzeniom premiera, pan Johnson był zmuszony napisać do UE z prośbą o przedłużenie Brexitu o trzy miesiące, jeśli 19 października nie uda mu się zawrzeć umowy do godz. 23.00 czasu brytyjskiego .

– Czy UE zgodzi się na przedłużenie?

Pomimo tego, że przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ma wątpliwości co do kolejnego opóźnienia Brexitu, decyzja musi zostać podjęta przez wszystkie 27 pozostałych państw UE, a nie on.

UE może jednak wyznaczyć inną długość przedłużenia, krótszą lub dłuższą na przyklad 6 miesiecy niż trzymiesięczna wskazana w ustawie Benna.

UE może zdecydować, że nie będzie formalnie odpowiadać na taki list od premiera, dopóki nie sprawdzi, czy pan Johnson będzie w stanie otrzymać projekt umowy o wystąpieniu przez Parlament w przyszłym tygodniu. Nie jest pewne, czy UE dopuści opóźnienie po tym, jak biuro Emmanuela Macrona powiedział wczoraj przed wysłaniem listów, że kolejne przedłużenie byłoby „w interesie nikogo”.

BREXIT za 11 dni – chyba że UE zgodzi się na przedłużenie.

 

Boris Johnson sent a letter to Donald Tusk last night making clear he does not want a Brexit delay

 

LIST drugi

Sir Tim Barrow, the UK's ambassador to the EU, then submitted an unsigned photocopy of the Benn Act letter asking for a Brexit delay along with this cover note

The unsigned Benn Act letter asks the EU to grant a Brexit delay until January 31 next year

Konrad W

Inne artykuły

Brexit przesunięty. Umowa Borysa odrzucona przez Posłów

 

20 października 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *