Brexit, Brytyjscy emeryci mieszkający w UE stracą bezpłatną opiekę zdrowotną

Brexit, Brytyjscy emeryci mieszkający w UE stracą bezpłatną opiekę zdrowotną

 

Brytyjscy emeryci mieszkający we Francji, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech i innych częściach UE stracą bezpłatną opiekę zdrowotną, jeśli do 29 marca nie zostanie uzgodniona umowa dotycząca Brexitu – poinformował we wtorek brytyjski rząd.

Obecnie obywatele brytyjscy, którzy przechodzą na emeryturę w UE, mają zapewnioną opiekę zdrowotną w ramach NHS, ale w przypadku braku umowy nie będzie to już miało miejsca, brytyjski rząd ujawnił we wtorek ogłoszenie techniczne.

Wiadomości bez wątpienia spotkają się ze strachem i niepokojem wśród 190 000 brytyjskich emerytów, którzy są na emeryturze we Francji, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech i innych krajach UE.

Uważa się, że sytuacja może prowadzić do zwiększonego obciążenia NHS ze względu na fakt, że brytyjscy emeryci mogą zdecydować, że lepiej jest wrócić do Wielkiej Brytanii w celu leczenia.

Obecnie emeryci mogą korzystać z wzajemnych zasad opieki zdrowotnej „S1”, jeśli przejdą na emeryturę w UE, krajach EOG lub Szwajcarii.
 
Certyfikat S1 pomaga emerytom i ich bliskim w dostępie do opieki zdrowotnej we Francji.

„Jeśli posiadasz certyfikat S1, będzie on ważny do 29 marca 2019 r. Po tym terminie certyfikat może nie być ważny, w zależności od decyzji państw członkowskich”, powiedział rząd.

Sue Wilson, przewodnicząca grupy kampanii w Bremanie w Hiszpanii, zmieniła tę zmianę.

„Cały czas mówiono nam, że nasza opieka zdrowotna jest chroniona – to duży szok dla wszystkich, a nasi członkowie są naprawdę przerażeni”, powiedziała.

Internetowe grupy wsparcia dla Brytyjczyków w krajach UE zostały zbombardowane w ostatnich tygodniach przez emerytów, zaniepokojonych obawami o przyszłość ich opieki zdrowotnej. Niektórzy są poddawani leczeniu nowotworów i uważają, że wszelkie zamieszki spowodowane przez Brexit mogą oznaczać dla nich życie lub śmierć.

Rząd Wielkiej Brytanii, który wcześniej powiedział, że tańsze jest płacenie krajom UE za opiekę nad brytyjskimi rachunkami za usługi medyczne, niż za ich powrót do domu, próbuje zabezpieczyć dwustronne umowy z państwami członkowskimi UE w zakresie opieki zdrowotnej, jednak jak dotąd nie uzgodniono żadnych.

Informacja techniczna zaleca Brytyjczykom zamieszkiwanie w krajach europejskich, aby zapisali się do lokalnego systemu opieki zdrowotnej, co w wielu przypadkach będzie wymagało zapłaty za leczenie.

Konrad W

 

6 lutego 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *