Brexit bez umowy, UE powstawila warunki. Czy życie sie polepszy w UK

Brexit bez umowy, UE powstawila swoje warunki. Czy zycie sie polepszy w UK poza Unią Europejską.

 

Premier May w furii  za „kpiny” z Wielkiej Brytanii podczas negocjacji Brexit po tym, jak szefowie w Brukseli odrzucili swój plan Checkers i odmówili podporządkowania się żądaniom irlandzkiej granicy.
Premier powiedziała, że poczyniono pewne postępy, ale ostrzegano, że istnieją dwie główne kwestie – granica irlandzka i integralność jednolitego rynku UE.

W wściekłym przemówieniu wczoraj pani May powiedziała swoim unijnym kolegom, że popełniają „podstawowy błąd”, jeśli wierzą, że pozwolą Wielkiej Brytanii rozbić się na częsci ze wzgledu granicy z Irlandią Północną.

Ostrzegła też, że Wielka Brytania odejdzie bez porozumienia, a nie zgodzi się na bieżące żądania bloku.

Mówiąc na 10 Downing Street, powiedziała:

Podczas gdy obie strony chcą umowy, musimy stawić czoła faktowi, że pomimo poczynionych przez nas postępów istnieją dwie duże kwestie, w których daleko nam do siebie.” Premier powiedział, że UE zaproponowała tylko dwie opcje: 

Pierwszy będzie widział Zjednoczone Królestwo w Europejskim Obszarze Gospodarczym i unijnej unii celnej. Pani May powiedziała: „Mówiąc prosto po angielsku, oznaczałoby to, że nadal będziemy musieli przestrzegać wszystkich przepisów UE, niekontrolowana imigracja z UE będzie kontynuowana i nie będziemy mogli zawrzeć umów handlowych, jakich oczekujemy z innymi krajami. „Byłoby to kpiną z referendum, które odbyliśmy dwa lata temu.

Drugi wariant obejmowałby podstawową umowę o wolnym handlu, wprowadzającą potrzebę kontroli celnych na granicy Wielkiej Brytanii i UE. Ale ta droga skutecznie odcięłaby Irlandię Północną od reszty Zjednoczonego Królestwa, zmuszając ją do pozostania wewnątrz unii celnej i części jednolitego rynku.

Pani May dodała: „Parlament już – jednogłośnie – odrzucił ten pomysł”.

Ostrzegła ona przywódców UE, by nie lekceważyli jej determinacji w zachowaniu integralności Zjednoczonego Królestwa.

Powiedziała: „Stworzenie jakiejkolwiek formy granicy celnej między Irlandią Północną a resztą Zjednoczonego Królestwa nie respektuje faktu, że Irlandia Północna jest integralną częścią Zjednoczonego Królestwa.

„To jest coś, na co nigdy nie zgodzę się – w rzeczy samej, według mnie, na to nie przystanie żaden brytyjski premier. „Jeśli UE wierzy, że tak zrobię, popełniają zasadniczą pomyłkę. Premier rozpoczął bolesny atak na przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, mówiąc, że jego postawa wywołała” impas „w rozmowach.

Powiedziała: „Wczoraj Donald Tusk powiedział, że nasze propozycje podważyłyby jednolity rynek.

„Druga kwestia związana jest z pierwszą. Obaj zgadzamy się, że Umowa o wypłatę musi zawierać mechanizm ochronny, aby zapewnić, że w przypadku opóźnienia w realizacji naszych nowych stosunków, nadal nie będzie twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

„Ale UE proponuje to osiągnąć, skutecznie utrzymując Irlandię Północną w Unii Celnej.

„Jak już powiedziałem, jest to niedopuszczalne, nigdy się na to nie zgodzimy, oznaczałoby to rozbicie naszego kraju. Przedstawimy naszą alternatywę, która zachowa integralność Wielkiej Brytanii i będzie zgodna z naszymi zobowiązaniami w grudniu – w tym zobowiązanie, że nie powinno się tworzyć nowych barier regulacyjnych między Irlandią Północną a resztą Zjednoczonego Królestwa.

„Jak powiedziałem przywódcom UE, żadna ze stron nie powinna żądać niedopuszczalności drugiej.

 

Premier dodał, że jej rząd „musi i będzie nadal pracował nad przygotowaniem się bez umowy”. 

Pani May powiedziała: „Po pierwsze, w Wielkiej Brytanii mieszka ponad trzy miliony obywateli UE, którzy będą zrozumiale zaniepokojeni tym, co wynik wczorajszego szczytu oznacza dla ich przyszłości.

„Po drugie, chcę uspokoić mieszkańców Irlandii Północnej, że w przypadku braku porozumienia zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec powrotowi na twardą granicę”.

Opisała referendum w UE jako „największym demokratycznym ćwiczeniem, jakie kiedykolwiek przeszedł kraj”, dodała: „Zaprzeczenie jego legitymacji lub udaremnienie jej wyniku zagraża publicznemu zaufaniu naszej demokracji.” Dlatego od ponad dwóch lat pracuję dzień i noc, aby zawrzeć umowę, widzi, jak Wielka Brytania opuszcza UE. ……….. pani May zakończyła swoje wystąpienie, mówiąc: „Nie odrzucę wyniku referendum, ani nie rozbiję mojego kraju.

Ale plany wyjscia z UE jakie chce pani May zostały odrzucone przez jej europejskich odpowiedników, którzy odmówili ustąpienia ze stanowiska.

 

 

Konrad W

Premier May obiecuje lepsze życie dla kraju, ludzi poza Unią Europejską

 

22 września 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *