Brexit bez umowy to brak paszportów dla kotów, psów i fretek

Brexit bez umowy to brak paszportów dla kotów, psów i fretek

 

Gdy Wielka Brytania opuści UE jedno jest pewne Brytyjczycy będą mieli nowe paszporty ale co z ze zwierzetami.

Brukselscy biurokraci opracowują awaryjne plany Brexitu dotyczące brytyjskich kotów, psów i fretek po tym, jak Jean-Claude Juncker osobiście zainteresował się tym, w jaki sposób „brak porozumienia” może zaszkodzić unijnemu systemowi paszportów dla zwierząt domowych.

Około ćwierć miliona brytyjskich zwierząt domowych co roku podróżuje na kontynent, korzystając z programu, który zapewnia zwierzętom „paszport” , aby nie musieli poddawać się kwarantannie.

Gdyby jednak Wielka Brytania miała opuścić Unię Europejską bez umowy, to koty, psy i fretki musiałyby podlegać kwarantannie.

„Prezydent Juncker osobiście kilkakrotnie wspominał o tym problemie. Jest to coś, co jest bardzo bliskie jego sercu. Nie chodzi tylko o swobodny przepływ osób, ale także o swobodny przepływ zwierząt „- powiedziała w piątek w Brukseli  zastępca przewodniczącej Komisji Europejskiej Mina Andreeva.

 

Pan Juncker, przewodniczący komisji, jest zapalonym miłośnikiem psów i jest właścicielem psa ratowniczego o imieniu Platona. Pomimo tego, że jest kundlem, Platon ma nieskazitelny europejski rodowód i w pełni wykorzystuje zasady swobody przemieszczania się. Urodził się w Grecji, zanim został przeniesiony do niemieckiego schroniska, zanim pan Juncker zabrał go do domu do Luksemburga.

W Brukseli pojawiają się coraz większe obawy, że negocjacje w sprawie Brexitu mogą wymknąć się spod kontroli i nie zawierać porozumienia.

Komisja zabiegała o kontrowersje w zeszłym tygodniu, wzywając pozostałe 27 państw członkowskich do zintensyfikowania swoich planów awaryjnych w tym samym dniu, w którym Dominic Raab, nowy sekretarz Brexit, odwiedził Brukselę, by spotkać się z Michelem Barnier, głównym negocjatorem UE w sprawie Brexitu.

Dokument dotyczący braku porozumienia ostrzegał przed poważnymi konsekwencjami w sektorach takich jak lotnictwo, farmacja i usługi finansowe, ale nie wspomniał o paszportach dla zwierząt domowych. Ostrzegł jednak, że trzeba będzie podjąć decyzję, jeśli brytyjscy goście odwiedzający UE będą potrzebować wizy bez umowy.

Komisja potwierdziła, że ​​jej urzędnicy wkrótce sprawdzą kwestię paszportów zwierząt domowych i opracują plany awaryjne dla zwierząt.„To naprawdę ważna kwestia, którą bierzemy bardzo poważnie i wymagamy gotowości” – powiedziała Andreeva – „sprawdzamy teraz cały dorobek prawny UE „.

Wielka Brytania przygotowuje również własne porady dla firm i osób, jak przygotować się przed  Brexitem. Brytyjskie źródło rządowe stwierdziło, że Wielka Brytania chce, aby właściciele zwierząt domowych mogli podróżować do krajów UE po Brexit z „minimum niedogodności przy jednoczesnym zachowaniu naszego bezpieczeństwa biologicznego i zapewnieniu wysokich standardów dobrostanu zwierząt”.

 Departament ds. Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich ściśle współpracuje z Departamentem ds. Wyjścia z Unii Europejskiej przy przyszłych ustaleniach dotyczących podróży dla zwierząt domowych przed negocjacjami z Brukselą w tej sprawie, które mają się odbyć w okresie przejściowym Brexitu .

Jednak okazuje się  że Brexit był jedyną w życiu okazją do udaremnienia kradzieży przemytników szczeniąt z Europy Wschodniej, którzy wykorzystują luki w systemie, by sprowadzać zwierzęta do Wielkiej Brytanii w często przerażających warunkach.

Konrad W

 

27 lipca 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit