Brexit bedzie słabiutki, po głosowaniu w Parlamencie

Brexit bedzie słabiutki, po głosowaniu w Parlamencie

 

Brexit- podsumowanie: May wygrywa głosowanie, ale oferuje rebeliantom ogromne ustępstwo, torując tym samym drogę dla miękkiego Brexitu

Obawiamy się, że premier dała UE przewagę w negocjacjach, idąc na ustępstwa, aby wyeliminować bunt pro-brukselskich torysów.

W znacznym stopniu zgodziła się rozważyć kluczowe aspekty kontrowersyjnej poprawki zaproponowanej przez Torysa Dominika Grieve.

Poprawka Pana Grieve, która zapewniłaby „znaczący głos” w sprawie umowy pani May Brexit, została odrzucona; 324 głosy do 298, większością 26 głosów.

Aby jednak przeprowadzić głosowanie, pani May zgodziła się na wniosek, który można by zmienić i który zostanie przedłożony parlamentarzystom, w przypadku braku porozumienia w listopadzie.

Jeśli Izba Gmin zdecyduje się odrzucić umowę wyjścia premiera, pani May zostanie zmuszona do powrotu do stołu negocjacyjnego z UE. Bruksela będzie mogła bez końca odkładać sensowne rozmowy Brexit ze świadomością, że Parlament zawetuje każdy pomysł twardego Brexitu.

To znacznie wzmacnia pozycję negocjacyjną UE, ponieważ pani May nie ma wystarczająco silnej większości, a tym samym toruje drogę dla miękkiego Brexitu.

Brexitersi obawiają się, że Rząd zaoferował zbyt wiele ustępstw Remainersom, aby zapewnić sobie zwycięstwo w Izbie Gmin.

Premier osobiście interweniowała, przeprowadzając rozmowy z niedoszłymi rebeliantami torysów w jej biurze w Westminster przed głosowaniem w Izbie Gmin.

Pan Grieve ostatecznie zagłosował na rzecz rządu – wbrew własnej poprawce – i powiedział, że wierzy, iż posłowie i tak otrzymają znaczący głos.

Dwóch deputowanych torysów, Ken Clarke i Anna Soubry, głosowali przeciwko rządowi.

Ale starsza pro-unijna toryska Sarah Wollston, która miała się zbuntować, poparła rząd.

Przed głosowaniem minister Brexit David Davis ostrzegł zbuntowanych torysów, że rząd zobowiązał się do uhonorowania wyniku referendum z 2016 roku.

Powiedział: „Znaczącym głosem nie jest zdolność odwrócenia decyzji referendum.

„Parlament będzie mógł podjąć decyzję  o głosowaniu.

„Potem zajdzie proces legislacji pierwotnej, której szczegóły znajdą się w Parlamencie, więc Parlament podejmie decyzję w sprawie zastosowania szczegółów.”

Dodał, że rząd spotka się na dwa dni w Chequers, aby sfinalizować rządową Białą Księgę i umożliwić przyspieszenie negocjacji z UE.

Dzień sądu premier w sprawie Brexit rozpoczął się po fatalnym starcie po szokującej rezygnacji ministra sprawiedliwości Phillipa Lee.

W dramatycznym oświadczeniu dr Lee powiedział, że Parlament został odsunięty na boczny tor i on nie może dalej wspierać „tego, jak wygląda wyjście naszego kraju z UE”.

Podział głosów w głosowaniu

Głosowanie 1

110. Poprawka Lordów: Proponuje, aby rząd nie wykorzystał specjalnych uprawnień do zmiany przepisów UE bez kontroli parlamentarnej. Zgłoszony przez lorda Lisvane, emerytowanego urzędnika parlamentarnego i para.

Za: 324  Przeciw: 302 Większość: 22

Wygrana rządu.

Głosowanie 2

128. Poprawka Lordów: Propozycja wzmocnienia parlamentarnej kontroli stosowania prawa wtórnego. Zgłoszony przez Lorda Lisvane.

Za: 325   Przeciw: 304 Większość: 21

Wygrana rządu

Głosowanie 3

37 Poprawka Lordów: Proponuje usunięcie daty wyjścia z „23:00, 29 marca 2018” z projektu ustawy o opuszczeniu unii i odnosi się po prostu do „dnia wyjścia”. Zgłoszony przez księcia Wellington, dziedzicznego para Torysów.

Za: 326 Przeciw: 301 Większość: 25

Wygrana rządu.

Głosowanie 4

39 Poprawka Lordów: Proponuje również zmianę definicji dnia wyjścia. Zgłoszony przez księcia Wellington.

Za: 324 Przeciw: 302 Większość: 22

Wygrana rządu.

Głosowanie 5

125 Poprawka Lordów: Proponuje wymaganie parlamentarnego zatwierdzenia daty wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE. Zgłoszony przez księcia Wellington.

Za: 328 Przeciw: 297 Większość: 31

Wygrana rządu.

Głosowanie 6

19 Poprawka Lordów: Proponuje, aby porozumienie o wycofaniu uzgodnione między rządem a UE zostało zatwierdzone głosami w Izbach Gmin i Lordów. Zgłoszony przez Viscounta Hailshama

Za: 324  Przeciw: 298 Większość 26

Wygrana rządu.

Głosowanie 7

52 Poprawka Lordów: Proponuje usunięcie uprawnienia ministrów do decydowania, kiedy zatrzymane prawo UE może zostać zaskarżone w sądzie.

Zgłoszony przez Lorda Beith, para Lib Dem.

Za: 326  Przeciw: 301 Większość: 25

Wygrana rządu.

Głosowanie 8

10 Poprawka Lordów: Proponowane ograniczenie wykorzystania uprawnień ministrów z okresu panowania Henryka VIII w celu korygowania braków w zachowanym prawie UE. Zgłoszony przez Lorda Lisvane’a.

Za: 320 Przeciw: 305 Większość: 15

Wygrana rządu.

Głosowanie 9

43 Poprawka Lordów: Dalsze ograniczenia wykorzystania przez ministerstwo tzw. „ustawodawstwa delegowanego” niewymagającego kontroli parlamentarnej. Zgłoszony przez Lorda Lisvane.

Za: 322 Przeciw: 306 Większość: 16

Wygrana rządu.

Głosowanie 10

45 Poprawka Lordów: Proponuje dalsze ograniczenia w korzystaniu z uprawnień ministerialnych. Zgłoszony przez Lorda Lisvane.

Za: 317 Przeciw: 306 Większość: 11

Wygrana rządu.

Głosowanie 11

20 Poprawka Lordów: Proponuje wykorzystanie uprawnień w celu wdrożenia umowy o wycofaniu w zależności od zgody Parlamentu na mandat do negocjacji w sprawie przyszłych stosunków Wielkiej Brytanii z UE. Zgłoszony przez Lorda Monks, para Partii Pracy i byłego sekretarza generalnego Kongresu Związków Zawodowych.

Za: 321 Przeciw: 305 Większość: 16

Wygrana rządu.

Głosowanie 12

Seria poprawek wprowadzonych przez Lordów, dotyczących przekazania uprawnień UE parlamentowi szkockiemu i innym zdecentralizowanym zgromadzeniom.

Za: 321 Przeciw: 40 Większość: 281.

Wygrana rządu.

Konrad W

13 czerwca 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka