Brexit będzie drożej a brak umowy to wzrost cen jedzenia o 40%

Brexit będzie drożej a brak umowy to wzrost cen jedzenia o 40%

 

NO-DEAL Brexitu czyli brak umowy z Unią Europejską  to  cła nawet do 40 procent procent  na jedzenie  ograniczając dostawy, ostrzegały organizacje handlowe.

Z zaledwie 36 dni, aż do momentu, gdy Wielka Brytania ma opuścić UE, British Retail Consortium, Retail Konsorcjum detaliczne z Irlandii i Irlandii Północnej twierdziło, że wyższe taryfy i nowe kontrole regulacyjne podniosą ceny żywności. Niektóre produkty mogą kosztować nawet 4oprocent więcej, jeśli Wielka Brytania i UE powrócą do taryf Światowej Organizacji Handlu (WTO). William Bain, doradca BRC Europe i doradca ds. Polityki międzynarodowej, wezwał do uniknięcia Brexitu bez umowy. Powiedział: „Brak porozumienia może mieć druzgocące konsekwencje gospodarcze, potencjalnie zagrażając latom pozytywnego rozwoju gospodarczego i integracji na wyspach. Wielka Brytania i Irlandia. „

Thomas Burke, dyrektor Retail Ireland, nalegał, aby każdy wynik Brexitu podnosił ceny dla klientów.

Powiedział: „Niezależnie od rodzaju Brexitu uzgodnionego w ciągu najbliższych tygodni, detaliści będą widzieli wzrost kosztów operacyjnych wynikających z kontroli w portach i innych zakłóceń łańcucha dostaw.” W obecnym środowisku operacyjnym te dodatkowe koszty po prostu nie mogą zostać wchłonięte i będą musiały zostać przekazane konsumentom w postaci wyższych cen.

 

He said: “Regardless of the type of Brexit agreed over the coming weeks, retailers will see an increase in their operating costs arising from checks at ports and other supply chain disruption.”In the current operating environment, these additional costs simply cannot be absorbed and will have to be passed on to consumers in the form of higher prices.

Aodhan Connolly, dyrektor konsorcjum detalicznego w Irlandii Północnej, wyraził obawy dotyczące kosztów związanych z taryfami i nowymi kontrolami.

Pan poseł Connolly powiedział:

„Brexit bez umowy przynosi taryfy, procedury celne, czeki i koszty, których nasza branża, aw szczególności rodziny Irlandii Północnej, nie może sobie pozwolić na absorpcję.

„Nasze gospodarstwa domowe mają już połowę uznaniowego dochodu brytyjskich gospodarstw domowych, a mniej niż w Republice Irlandii. Najlepszy Brexit zaatakuje nas jako pierwszy i uderzy nas najtrudniej, jest to niedopuszczalne. Trudny Brexit oznacza twardą granicę i dezintegracja łańcuchów dostaw, które powstały w ciągu 40 lat członkostwa w UE.

„To nie jest binarny wybór dla Irlandii Północnej między handlem z Wielką Brytanią a handlem z UE.”

Premier Theresa May udała się wczoraj do Brukseli, by porozmawiać z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem, , aby zawrzeć porozumienie o Brexit.

Możesz robic zapasy produktów z Polski.

Konrad W

 

21 lutego 2019

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *