Brexit a zakup nieruchomości w UK – Kupić czy poczekać

Brexit a zakup nieruchomości w UK – Kupić czy poczekać

 

25 Czerwca 2016 rano obudziliśmy się w innym świecie.

Wielka Brytania podjęła decyzje wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy to coś zmieni w kwestiach ekonomicznych oraz cena nieruchomości i ich dostępności ?

Jest wiele opinii na ten temat ja postaram się przedstawić obecną sytuację w sposób merytoryczny oparty na faktach nie na plotkach.

Niezależnie od układu zawartego między UK a EU:

 • Jeżeli wynajmujesz będziesz płacił czynsz który raczej wzroście ze względu na rosnącą inflacje oraz niską dostępność nieruchomości na wynajem.  
 • Setki tysięcy dzieci będzie się rodzić ponieważ UK ma jedno z najmłodszych społeczeństw w Europie i jako jeden z niewielu krajów europejskich wrost populacji wynosi obecnie 0.6% rocznie dla przykładu w Niemczech wynosi on -0.16 a w Polsce -0.11 i wartość ujemna się powieksza.
 • Ilość nowych nieruchomości nie pokryje zapotrzebowania a emigracja zarobkowa będzie nadal znaczącym elementem wzrostu populacji.
 • Europejczycy mieszkający w UK jak i Brytyjczycy mieszkający na kontynencie będą prowadzili swoje życie tak jak prowadzili je wcześniej, nowe umowy i zasady współpracy z EU otworzą przed wieloma osobami nowe możliwości zarówno w odniesieniu do EU jak i globalnego biznesu, który będzie bardzie dostępny niż jest obecnie.

Ale co to ma wszystko do decyzji kupić czy nie dom w UK ?
Na decyzje czy kupić czy nie trzeba spojrzeć z perspektywy

 • Cen nieruchomości
 • Dostępności kredytów
 • Rynku wynajmu.

Cen nieruchomości

Najniższy kurs GBP do USD od 30 lat spowodował olbrzymi napływ kapitału na rynek nieruchomości w Wielkiej Brytani oraz podniósł inflacje w kraju.

Zagraniczny kapitał wykupujący nieruchomości w połączeniu z wysoką inflacją to recepta na wzrost nieruchomości nie uwzględniając już takich czynników wspomnianych wcześniej jak przyrost populacji i niewystarczająca ilość nowych nieruchomości.

Każdy region kraju oczywiście ma swoje regionalne uwarunkowania ale biorąc pod uwagę wspomniane czynniki rynkowe po krótkie przerwie kilkunastu miesięcy ceny na rynku nieruchomości będą powoli wzrastać w większości regionów UK.

Dostępność kredytów

Najniższe stopy procentowe w historii Wielkiej Brytanii, średnie oprocentowanie kredytów zaledwie 2.3% oraz możliwość zakupu posiadając już 5% depozytu to obecne realia rynku kredytowego. Coraz łagodniejsza polityka banków w odniesieniu do kryteriów kredytowych to główne czynniki wspierające dostępność kredytów na rynku.

Rynek Wynajmu

Przez ostatnie 5 lat corocznie ceny wynajmu rosły szybciej niż inflacja. Za miesiąc w kwietniu 2017 zmieniają się przepisy podatkowe dla Landlorda w UK, nie będą oni mogli wliczyć odsetek od kredytów jako koszt przychodu by obniżyć należny podatek. Jest bardzo prawdopodobne że przeniosą koszty podatkowe na najemców podnosząc czynsze. Dodatkowo ponad 1.5m emigrantów przybyłych do UK od 2011 oraz szybki wzrost populacji tworzy sytuacje coraz to większego niedoboru nieruchomości na wynajem dostępnych na rynku.
PRZYKŁAD

Wynajmując 3 sypialniany dom w Manchester za £695 rocznie £8300 wpływa bezpowrotnie do landlorda.

Kupując 3 sypialniany dom w Manchester za £110.000 depozyt wraz z opłatami przy kupnie to tylko £8000. Natomiast rata kredytu będzie wynosła £442.*

£250 miesięcznie mniej do płacenia oraz mieszkanie na swoim to tylko niektóre benefity posiadania swojej nieruchomości.

Przy wzroście cen o obecny wskaźnik inflacji co rocznie dom przyniesie zysk swojemu właścicielowi ponad £3000.

Czy teraz jest odpowiedni moment na zakup nieruchomości w UK ?

Jak najbardziej, trzeba korzystać z obecnej sytuacji – bo tak naprawdę Brexit to doskonała okazja by zyskać, zwłaszcza na kupnie nieruchomości. Serdecznie zapraszam do dyskusji oraz do otrzymania bezpłatnej wstępnej konsultacji jak kupić nieruchomość w UK.

Mgr Pawel Lajszczak CeMAP

Dyrektor Generalny Financial Brokers LTD

Bespoke Mortgage & Protection Broker

Planujesz zakup nieruchomości ? Uzyskaj poradę od Managera który krok po kroku wyjaśni opcje dostępne na rynku dla kupna twojego domu.

telefon 0161 850 10 21  lub 07715205842 

www.ifbl.co.uk

 

Pomożemy ci kupić nieruchomość w całej Wielkiej Brytanii
Nasze biuro znajduje się w Manchester.

*Oprocentowanie kredytu w przykładzie 3% okres kredytowania 30 lat depozyt 5%.

Your home may be repossessed if you do not keep up repayments on your mortgage.

Financial Brokers Ltd is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority.

10 marca 2017

9 komentarzy
 1. A jeśli bym chciał zakupić dom w kredyt ale bez depozytu czy jest taka możliwość?

 2. Wnioskujac z artykółu opłaca się kupić a czy opłaca się sprzedać? Ceny domów w mojej okolicy w ciagu 6 lat wzrosły o 100% wiec w/g was jeszcze bedą rosły? Nie sadzę w/g mnie za 8msc domy potanieja gdyz większosć Polaków wyjedzie z uk a co za tym idzie zmniejszy sie ilość chętnych na zakup i wynajem domów tak więc potanieja by przyciagnać klijenta.

 3. gdzie znajde kredyt z 5% deppozytem oprocentowany 3%. Czy powyzsza firma lub Manager moze poze podac jakies konkrety? Obecnie kupuje dom w Luton i uzywany brokera z agnecji i powiedzial, ze najlepsze oprocentowanie jakie dostaniemy z 5% depozytem, to 3.38% i 1000 oplata. Bede wdzieczny za odpowiedz, gdyz powyzsze kalkulacje wydaja sie dosyc wyssane z palce.

  • Witam Stefan
   Jak najbardziej mozemy pomoc, prosze o numer telefonu zadzwonini Manager by udzielic porady.
   Pozdrawiam
   Pawel

 4. 3 Bedroomy za 110 tysiecy? Chyba 1 bedroom flat gdzies w socjalniakach. Bez jaj! Za byle jaki 3 bedroom house trzeba zaplacic minimum 165 tysiecy, a zeby byl garaz i jako taki ogrod to juz minimum 210 tysiecy i rata kredytu okolo 900 funtow.

  • Na większej wyspie pewnie tak. W Irlandii Północnej można za 110 tyś kupić całkiem przyzwoity dom.

  • Zerknij na nieruchomości w Hamilton, motherwell, East Kilbridge:) tam są nawet niższe ceny. W Glasgow za 200tys kupisz nowiutki od developera 4bed z garażem.

Komentowanie jest wyłączone.