Brexit a zakup nieruchomości w UK – Kupić czy poczekać

Brexit a zakup nieruchomości w UK – kupić czy poczekać

 

25 Czerwca 2016 rano obudziliśmy się w innym świecie.
Wielka Brytania podjeła decyzje wyjścia z Unii Europejskiej.
Czy to coś zmieni w kwestiach ekonomicznych oraz cena nieruchomości i ich dostępności ?
Jest wiele opini na ten temat ja postaram sie przedstawić obecną sytuację w sposób merytoryczny oparty na faktach nie na plotkach.
Niezależnie od układu zawartego między UK a EU:

  • Jeżeli wynajmujesz będziesz płacił czynsz który raczej wzroscie ze względu na rosnącą inflacje oraz niską dostępność nieruchomości na wynajem.
  • Setki tysięcy dzieci będzie się rodzić ponieważ UK ma jedno z najmlodszych społeczeń w Europie i jako jeden z niewielu krajów europejskich wrost populacji wynosi obecnie 0.6% rocznie dla przykładu w Niemczech wynosi on -0.16 a w Polsce -0.11 i wartość ujemna się powieksza.
  • Ilość nowych nieruchomości nie pokryje zapotrzebowania a emigracja zarobkowa bedzię nadal znaczącym elementem wzrostu populacji.
  • Europejczycy mieszkający w UK jak i Brytyjczycy mieszkający na kontynencie bedą prowadzili swoje życie tak jak prowadzili je wcześniej, nowe umowy i zasady współpracy z EU otworzą przed wieloma osobami nowe możliwośći zarówno w odniesieniu do EU jak i globalnego biznesu, który bedzię bardzie dostępny niż jest obecnie.

Ale co to ma wszystko do decyzji kupić czy nie dom w UK ?
Na decyzje czy kupić czy nie trzeba spojrzeć z perspektywy

  • Cen nieruchomości
  • Dostępności kredytów
  • Rynku wynajmu.

Cen nieruchomości
Najniższy kurs GBP do USD od 30 lat spowodował olbrzymi napływ kapitału na rynek nieruchomości w Wielkiej Brytani oraz podniósł inflacje w kraju.
Zagraniczny kapital wykupujący nieruchomości w połaczeniu z wysoką inflacją to recepta na wzrost nieruchomości nie uwgledniając już takich czynników wspomnianych wcześniej jak przyrost populacji i niewystarczająca ilość nowych nieruchomości.
Każdy region kraju oczywiście ma swoje regionalne uwarunkowania ale biorąc pod uwagę wspomniane czynniki rynkowe po krótkie przerwie kilkunastu miesięcy ceny na rynku nieruchomości bedą powoli wzrastać w większości regionów UK.

Dostepność kredytów
Najniższe stopy procentowe w historii Wielkiej Brytanii, średnie oprocentowanie kredytów zaledwie 2.3% oraz możliwość zakupu posiadając już 5% depozytu to obecne realia rynku kredytowego. Coraz łagodniejsza polityka banków w odniesieniu do kryteriów kredytowych to głowne czynniki wspierające dostępność kredytów na rynku.

Rynek Wynajmu
Przez ostatnie 5 lat corocznie ceny wynajmu rosły szybciej niż inflacja. Za miesiąc w kwietniu 2017 zmieniają się przepisy podatkowe dla Landlordu w UK, nie będą oni mogli wliczyć odsetek od kredytów jako koszt przychodu by obniżyć należny podatek. Jest bardzo prawdopodobne że przeniosą koszty podatkowe na najemców podnosząc czynsze. Dodatkowo ponad 1.5m emigrantów przybyłych do UK od 2011 oraz szybki wzrost populacji tworzy sytuacje coraz to większego niedoboru nieruchomości na wynajem dostępnych na rynku.
PRZYKŁAD
Wynajmując 3 sypialniany dom w Manchester za £695 rocznie £8300 wpływa bezpowrotnie do landlorda.
Kupując 3 sypialniany dom w Manchester za £110.000 depozyt wraz z oplątami przy kupnie to tylko £8000. Natomiast rata kredytu będzie wynosiła £442.*
£250 miesięcznie mniej do płacenia oraz mieszkanie na swoim to tylko niektóre benefity posiadania swojej nieruchomości.
Przy wzroście cen o obecny wskaźnik inflacji corocznie dom przyniesie zysk swojemu właścicielowi ponad £3000.

Czy teraz jest odpowiedni moment na zakup nieruchomości w UK ?

Jak najbardziej, trzeba korzystać z obecnej sytuacji – bo tak naprawdę Brexit to doskonała okazja by zyskać, zwłaszcza na kupnie nieruchomości.

Serdecznie zapraszam do dyskusji oraz do otrzymania bezpłatnej wstępnej konsultacji jak kupić nieruchomość w UK.

telefon 0161 850 10 21  lub 07715205842  Manchester
www.ifbl.co.uk

Krok po kroku zakup nieruchomości w UK-  Od negocjacji ceny do odebrania kluczy

*Oprocentowanie kredytu w przykładzie 3% okres kredytowania 30 lat depozyt 5%.

łukasz

 

 

Mgr Pawel Lajszczak CeMAP

Dyrektor Generalny  Financial Brokers LTD

Bespoke Mortgage & Protection Broker – We speak in your languages

Financial Brokers Ltd is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority.  Your home may be repossessed if you do not keep up repayments on your mortgage.

11 marca 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Sprawy Polonii