Brak umowy Brexitu między Londynem a Brukselą

Brak umowy Brexitu między Londynem a Brukselą

 

Premier miała nadzieję dopiąć warunki rozwodu UK z Brukselą, ale w trakcie krótkiej konferencji prasowej pani May i przewodniczący Juncker przyznali, że „kilka kwestii” nie zostało jeszcze uzgodnionych. Pan Juncker powiedział: „Muszę powiedzieć, że jest twardym negocjatorem, a nie łatwym, i broni punktu widzenia Wielkiej Brytanii z całą energią, jaką ma”. Oczekuje się, że pani May wróci do Brukseli w środę, aby spróbować wynegocjować umowę, aby rozmowy mogły przejść do handlu, gdy brytyjscy i unijni urzędnicy spotkają się na szczycie w Brukseli 14 grudnia.

Wcześniej, spekulacje, że Irlandii Północnej można zaproponować inną transakcję Brexit niż reszcie Wielkiej Brytanii w celu uniknięcia wprowadzenia twardej granicy, spotkały się z gniewem z całej Unii, w tym koalicjantów pani May z DUP.

Arlene Foster, liderka DUP, powiedziała, że ​​jej partia nie zaakceptuje żadnej „rozbieżności regulacyjnej” pomiędzy Irlandią Północną a resztą Wielkiej Brytanii. Tymczasem burmistrz Londynu Sadiq Khan, pierwszy minister Szkocji Nicola Sturgeon i walijski pierwszy minister Carwyn Jones zapowiedzieli, że złożą własne oferty Brexitu, jeśli Irlandii Północnej zaoferuje się odmienne porozumienie niż reszcie Wielkiej Brytanii.

Mimo że do tej pory nie udało się wyjść z impasu, zarówno pani May, jak i przewodniczący Juncker są przekonani o dojściu do porozumienia w ciągu kilku dni.

Tymczasem starszy torys oskarżył UE o celowe próby zerwania rozmów w celu sabotażu Brexit. Backbencher Andrew Rosindell powiedział: „Brexit ma miejsce i to będzie wielki sukces. „UE walczy o przetrwanie i wie, że jeśli Brexit zakończy się sukcesem, ponieważ mocno wierzę, że tak się stanie, to inne kraje będą chciały odejść.

Narodowa partia SDLP w Irlandii Północnej uderza w DUP

Colum Eastwood, przywódca nacjonalistycznej partii SDLP w Irlandii Północnej, uderzył w DUP za rzekome blokowanie dzisiejszej transakcji Brexit i wezwał partię do rozważenia interesów całego kraju.

Leave Means Leave wzywa May do odrzucenia specjalnej umowy dla Irlandii Północnej

Grupa działająca na rzecz Brexitu „Leave Means Leave” powiedziała, że Irlandia Północna i reszta Wielkiej Brytanii nie powinna być traktowana oddzielnie w żadnej umowie UE

Theresa May wróci do Brukseli po PMQs w środę

Zaledwie kilka dni przed szczytem UE, pani May musi dojść do porozumienia z UE, aby mieć nadzieję na rozpoczęcie rozmów na temat przyszłych stosunków, kiedy UE-27 spotka się w Brukseli 14 grudnia.

Nicola Sturgeon reaguje na ogłoszenie „no-deal” – W oświadczeniu pani Sturgeon powtórzyła swoje pragnienie zaoferowania Szkocji takiej samej umowy UE, jak Irlandii Północnej.

Jeremy Corbyn krytykuje „niechlujną umowę” Theresy May z DUP

Przywódca partii Pracy Jeremy Corbyn powiedział, że brak porozumienia dzisiaj pokazuje, że rząd jest „całkowicie nieprzygotowany”, aby negocjować wyjście Wielkiej Brytanii z UE.

 Varadkar nie chce obwiniać Theresy May

Irlandzki premier Leo Varadkar odmówił wskazania palcem zarówno na panią May, jak i przewodniczącego Junckera, po tym, jak dzisiejsze rozmowy zakończyły się bez porozumienia.

Europejska może ustąpić w sprawie jurysdykcji ETS

Unia Europejska podobno ustąpiła w sprawie jurysdykcji europejskich trybunałów sprawiedliwości, a zamiast tego zostanie ustanowiony nowy system rozpatrywania skarg od obywateli UE w Wielkiej Brytanii.

 ​​Dyplomata UE: Nikt nie wie, co się do cholery dzieje

Porozumienie w przyszłym tygodniu jest nadal możliwe, mimo że Theresa May i Jean-Claude Juncker nie doszli do porozumienia w sprawie Brexitu.

Z niektórych dzisiaj, bardziej zaskakujących wiadomościach, zagorzały Brexiter Jacob Rees-Mogg i „buntowniczka Brexitowska” Anna Soubry faktycznie doszli do porozumienia w sprawie czegoś, oboje przekonani, że żadna część Wielkiej Brytanii nie powinna otrzymać oddzielnej oferty Brexitu od reszty Unii. Spekuluje się, że partia z Irlanii Północnej DUP jest odpowiedzialny za brak porozumienia Brexit dzisiaj po zastrzeżeniach dotyczących pozycji UE w sprawie granicy irlandzkiej.

Gibraltar wstrząśnięty plotkami o specjalnych umowach Brexit –Główny minister Gibraltaru został ostatnim liderem, który zażądał specjalnego rozwiązania Brexitu dla Rock, jeśli zaoferuje się Irlandii Północnej zawarcie zindywidualizowanej umowy.

 

Premier May powiedziała: „Jak powiedział przewodniczący Juncker, odbyliśmy dziś konstruktywne spotkanie. Obie strony ciężko pracowały w dobrej wierze. Ciężko negocjowaliśmy i osiągnięto znaczny postęp.

Jean-Claude Juncker mówi, że dzisiaj nie będzie „żadnej umowy”

Konrad W

 

 

 

 

 

5 grudnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka