Borys -Potrzebujemy ducha Ameryki lat 60., aby wyjść z UE

Borys -Potrzebujemy ducha Ameryki lat 60., aby wyjść z UE
 

Bory – w sobotę spędziłem kilka minut, oglądając stare zdjęcia z lądowania na Księżycu w 1969 roku . Podczas misji ludzie kilka razy tracą kontakt z Houston. Paliwo w orle jest tak niskie, że do czasu ostatecznego zejścia mają mniej niż 60 sekund ”. Przekraczają miejsce lądowania i w pewnym momencie wydają się iść tak szybko, że istnieje ryzyko wypadku.

W ostatnich sekundach Neil Armstrong musi przejąć kontrolę nad statkiem, ponieważ znajdują się w niewłaściwym miejscu i jest zbyt wiele skał. Pozostajesz pod wrażeniem odwagi tych astronautów.

Całkowicie zapomnieliśmy o skali rewolucji technologicznej, jak wyjaśnia Charles Fishman w swojej nowej książce One Giant Leap. Kiedy John F Kennedy ogłosił swój plan umieszczenia człowieka na Księżycu – osiem lat wcześniej – Amerykanie byli daleko za Rosjanami w wyścigu o przestrzeń kosmiczną.

–Ich astronauci pokonali zaledwie 15 minut w kosmosie, z czego tylko pięć znajdowało się poza ziemską atmosferą. Rosyjskie psy spędzały więcej czasu w kosmosie niż Amerykanie. A kiedy JFK złożył przysięgę, wydawał się angażować swój kraj w coś, co było po prostu niemożliwe.

Nikt nie wiedział, jak zbudować rakietę, która byłaby wystarczająco duża lub mocna, by dotrzeć na Księżyc. Nikt nie wiedział, jak zrobić komputer, który byłby wystarczająco mały i wystarczająco silny, aby sterować rakietą. Nikt nigdy nie przeszedł przez właz i w kosmos. Nikt nie wiedział, jak wygląda powierzchnia Księżyca.

 Większość Amerykanów nigdy wcześniej nie była w samolocie – nie mówiąc już o rozważeniu udania się na Księżyc w statku kosmicznym.

 

Dość zapierające dech w piersiach jest rozważenie tego, co NASA osiągnęła w tych krótkich latach, założeń, że zmienili oni pozycję ludzkości w kosmosie, tysiące dokonanych przełomów technologicznych. Ale nawet gdy rakiety Saturn V były kompletne, w pewnym sensie były przerażająco prymitywne. Spadochrony do rozpryskiwania były szyte ręcznie przez szwaczki przy użyciu czarnych maszyn do szycia Singer, a po ich wykonaniu były składane i pakowane ręcznie.

Komputer statku kosmicznego działał na oprogramowaniu, które było naprawdę rodzajem sprzętu: z drutami i małymi metalowymi pierścieniami, które zostały dosłownie splecione razem, aby utworzyć 0 i 1 kod cyfrowy. Ponownie, dzianie było wykonywane ręcznie, z kobietami używającymi długich igieł, siedzących na podłodze fabryki. To te ręcznie wykonane instrukcje zostały wprowadzone do komputera naprowadzającego Apollo, który nawigował astronautów na Księżyc iz powrotem; i ten komputer miał prawdopodobnie mniej mocy obliczeniowej niż zmywarka i tylko 0,000002% mocy twojego smartfona.

A jednak z pomocą tego komputera i przygnębienia tych pilotów Amerykanie byli w stanie wykonać niewiarygodny wyczyn nie tylko lądowania na Księżycu, ale także powrotu w jednym kawałku – powrotu na Ziemię , nie będąc oszołomionym przez tarcie atmosfery.

Pomyśl o tym osiągnięciu, a następnie pomyśl o obecnej debacie na temat faktycznego opuszczenia UE 

W istocie problem z opuszczeniem UE ma charakter techniczny i logistyczny. Aby wyjść z unii celnej UE i utrzymać bezproblemowy handel przez granicę w Irlandii Północnej . Będziemy potrzebować sposobów sprawdzania towarów pod kątem reguł pochodzenia i tego, czy są one zgodne z odpowiednimi standardami i czy zostały one przemycone – ale musimy to zrobić z dala od granicy, ponieważ nikt nie może zaakceptować kontroli granicznych w Irlandii Północnej.

Obawiam się, że istnieją pesymiści technologiczni, którzy wydają się rzeczywiście sądzić, że takie techniczne rozwiązania są niemożliwe, że są rodzajem logicznej sprzeczności, mitologicznym gatunkiem, którego nigdy nie zobaczymy w tym wszechświecie. Czy mają rację? Oczywiście nie.

Istnieje wiele możliwości znalezienia niezbędnych rozwiązań – i mogą one zostać znalezione, w kontekście umowy o handlu, które będziemy negocjować z UE po tym, jak mamy odejść w dniu 31 października.

To absurdalne, że pozwoliliśmy sobie na chwilowe opóźnienie z powodu tych problemów technicznych. Jeśli mogliby użyć ręcznie kodowanego komputera, aby w 1969 r. Dokonać bezproblemowego ponownego wejścia w ziemską atmosferę, możemy rozwiązać problem handlu bez tarcia na granicy z Irlandią Północną. 

Nadszedł czas, aby ten kraj odzyskał część swojego ducha can-do. Możemy wyjść z UE 31 października i tak, z pewnością mamy technologię, aby to zrobić. Teraz potrzebujemy woli i napędu.

Boris Johson

Konrad W

 

22 lipca 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit