Borys ostrzega Tuska. Brexit z jego umową lub wychodzimy bez umowy 31.01

Borys ostrzega Tuska. Brexit z jego umową lub wychodzimy bez umowy 31.01

 

Boris Johnson wysłał do TUSKA list dając czas Tuskowi i jego Administracji czas do weekendu rozpoczęcie negocjacji w sprawie nowej umowy Brexit lub zaakceptuje winę za nieunikniony Brexit bez umowy.

Premier przesłał dziś sześciostronicową propozycję nowej umowy Brexit  przedstawiający plan pozostawiający Irlandię Północną w specjalnych stosunkach z UE na cztery lata.

David Frost, główny brytyjski negocjator ds. Brexitu, miał przekazać dokument urzędnikom w Brukseli o godz. 15 po południu.

Wniosek dotyczy Irlandii Północnej pozostającej na jednolitym rynku towarów z UE przez cztery lata po zakończeniu okresu przejściowego Brexit, ale opuszczającej strefę celną UE.

Johnson twierdzi, że jego propozycja jest „rozsądnym kompromisem” .”.

Domaga się „szybkich negocjacji w sprawie rozwiązania”
Jednak Downing Street wyjaśnił, że kluczowe elementy umowy nie podlegają negocjacjom, w tym w Irlandii Północnej, która opuszcza unię celną UE i ma kontrolę nad własnym przeznaczeniem.

Johnson dał czas Brukseli do poniedziałku, czy Bruksela uważa jego ofertę za podstawę do ostatecznej umowy – która musi zostać uzgodniona przed wyjściem z 31 października – czy też odrzuci ją z ręki, oznacza Brexit bez porozumienia.

Urzędnicy powiedzieli, że jeśli UE nie będzie gotowa do podjęcia intensywnych negocjacji w poniedziałek, a nawet wcześniej, Johnson może nawet nie uczestniczyć w najważniejszym szczycie Rady Europejskiej w dniu 17 października.

Projekt protokołu przewiduje utworzenie „strefy regulacyjnej obejmującej wszystkie wyspy”, która wyeliminowałaby potrzebę kontroli regulacyjnych towarów będących przedmiotem wymiany między Irlandią a Irlandią Północną.

Mówi, że strefa ta umożliwi Wielkiej Brytanii i UE utrzymanie własnych odrębnych systemów celnych w czteroletnim okresie przejściowym, po którym Irlandia Północna stanie się „w pełni częścią obszaru celnego Zjednoczonego Królestwa, a nie obszaru celnego UE”.

Odpowiednie organy celne zostaną poinformowane, że przesyłka wjechała na ich obszar celny, a wszelkie kontrole bezpośrednie zostaną przeprowadzone poza granicą w siedzibie przedsiębiorcy lub w uzgodnionym miejscu.

Przewidziano również specjalne przepisy dla małych przedsiębiorców, aby zapewnić uproszczenie wymogów dotyczących nich.

Uzgodnienia te byłyby wspierane przez systemy zaufanych handlowców, uproszczone procedury celne i odprawy czasowe w celu zminimalizowania obciążeń dla przedsiębiorstw.

Oto cały LITS

 

 

 

 

2 października 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *