Borys Johnson może stanąć przed sądem dyscyplinarnym wobec komentarzy burki

Borys Johnson może stanąć przed sądem dyscyplinarnym wobec komentarzy burki.

 

Boris Johnson może stanąć przed formalnym śledztwem w sprawie swoich komentarzy na temat muzułmańskich kobiet noszących burki.

Sir Eric Pickles, były sekretarz samorządu lokalnego, powiedział, że partia konserwatywna może wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec pana Johnsona, jeśli zostanie złożona formalna skarga.

„Partia ma różne procedury” – powiedział. „Jeśli ktoś złoży oficjalną skargę, wówczas [niezależny] zespół wysłucha skargi”.

Sir Eric powiedział, że szansa wyrzucenia pana Johnsona z partii jest „prawie nie do pomyślenia. Chociaż nigdy nie wiesz, jak te rzeczy się rozwijają. ”

Ostatniej nocy, jeden z rówieśników z Torysu, Mohamed Sheikh, wezwał premiera do zawieszenia pana Johnsona.

Założyciel Konserwatystycznego Forum Muzułmańskiego powiedział BBC Newsnight: „Weź bat na niego”.

Pan Johnson odrzucił apel, by przeprosić za swoje komentarze na temat muzułmańskich kobiet noszących burki.

Były minister spraw zagranicznych oskarżył krytyków o „absurdalne” ataki i próbę „zamknięcia” legalnej debaty.

Rząd przyszedł po tym, jak pan Johnson powiedział w artykule dla The Telegraph, że kobiety, które noszą zasłony na twarzach, wyglądają jak „rabusie banków” i „skrzynki pocztowe”, co prowadzi do oskarżeń, że podsycał islamofobię.

Twierdził, że chociaż muzułmanki powinny mieć swobodę noszenia nikabu i burk, jeśli zdecydują się to zrobić, praktyka ta jest „opresyjna” i nie ma „autorytetu pism świętych” w Koranie.

Sir Eric powiedział, że komentarze pana Johnsona były „błędne” i „nikczemne” oraz że „przeprosiny będą długo pamiętane”.

Premier powiedział, że politycy muszą „bardzo uważać” na język, którego używają, wzywała go do przeproszenia.

Dziś rano Jeremy Wright, sekretarz ds. Kultury, również skrytykował opis burkasa pana Johnsona jako „uciążliwego” i powiedział: „Politycy mają dodatkową odpowiedzialność, aby ostrożnie dobierać słowa – opisując je jako osoby wyglądające jak skrzynki pocztowe, nie są pomocne”.

Konrad W

 

8 sierpnia 2018