Bliski koniec swobodnego dostępu do zasiłków dla obywateli UE w UK

Bliski koniec swobodnego dostępu do zasiłków dla obywateli UE w UK

 

Theresa May chce przyspieszyć proces zniesienia swobody przemieszczania się obywateli UE poprzez przeniesienie daty publikacji przez rząd nowych proponowanych przepisów imigracyjnych.

Biała księga rządu zostanie prawdopodobnie opublikowana przed letnią przerwą Parlamentu w lipcu, co z pewnością okaże się kontrowersyjnym posunięciem, kiedy pani May i jej koledzy z gabinetu przygotowują się do ważnych rozmów Brexit z przedstawicielami UE.

Szanowana strona polityczna Politico donosi, że publikacja przełomowego dokumentu została opóźniona przez byłą minister spraw wewnętrznych Amber Rudd, wywołując obawy wśród ministrów popierających Brexit, którzy chcą zacząć przygotowywać się do sytuacji „bez porozumienia” z Brukselą.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych już wcześniej oświadczyło, że publikacja białej księgi nastąpi dopiero jesienią, a może dopiero w przyszłym roku.

Ale po rezygnacji pani Rudd, sytuacja się zmieniła. Anonimowy urzędnik powiedział, że pani May jasno wyjaśniła następcy pani Rudd, Sajid Javid’owi, że powinien nadać priorytet wprowadzeniu nowych zasad imigracyjnych, co oznacza, że ​​data publikacji białej księgi została przyspieszona.

Publikacja planowanych zmian w polityce imigracyjnej Zjednoczonego Królestwa najprawdopodobniej zdenerwuje Brukselę i zainicjuje uzgodnienia dotyczące przyszłych stosunków handlowych Wielkiej Brytanii z blokiem, które wciąż pozostają w równowadze.

Jeden z ambasadorów kraju spoza UE, stwierdził, że umowa handlowa między Wielką Brytanią a UE zależy od osiągnięcia równowagi między swobodą przepływu a dostępem do europejskiego jednolitego rynku dla sektora usług finansowych w Londynie.

Jeszcze do niedawna Ministerstwo Spraw Wewnętrznych twierdziło, że nowe przepisy imigracyjne zostaną uzasadnione na podstawie raportu przygotowanego przez komitet doradczy ds. migracji pod przewodnictwem profesora Alana Manninga. Jednak z uwagi na to, że ma się on ukazać we wrześniu, opublikowanie białej księgi w lipcu udaremniłoby to.

W lutym komisja do spraw wewnętrznych Izby Gmin ostrzegła, że ​​nadal istnieje „znaczna niepewność co do tego, kiedy zostanie opublikowana biała księga”, a wynikające z tego opóźnienie spowodowało „niepokój obywateli UE w Wielkiej Brytanii, niepewność dla brytyjskich przedsiębiorstw i obawy w parlamencie „.

Jednak presja społeczestwa na Rzad w Londynie aby zatrzymać przyjazd ludzi głownie z Europy Wschodniej do Wielkiej Brytanii rośnie. Brakuje miejsc w szkołach, w ostatnich wyborach lokalnych mieszkańcy regionów gdzie mieszka olbrzymia ilość emigracji z Eruopy Wschodniej zagłosowała na Partię Konserwatywną Premier May dając wyrazny sygnał aby zatrzymać emigrację  dlatego nowy Minister Home Office zamierza przyspieszyć redukcję przyjazdu nowych emigrantów.

PODSUMOWANIE:

Premier Rządu PIS Morawiecki nie z wyboru ludzi ale z nadania jak w komunizmie bo nie brał udziału w wyborach – mówił że 300 000 Polaków wróci z wysp do Polski bo brakuje ludzi do pracy. Czy tak się stanie już niedługo sie dowiemy.

Na powracających Polaków bardzo liczy rząd. – Biorąc pod uwagę coraz gorszą sytuację demograficzną i brak wykwalifikowanych rąk do pracy, wizja powrotu doświadczonych pracowników do Polski jest kluczowa dla naszej ekonomii – powiedział cytowany przez Bloomberga Paweł Chorąży, wiceszef resortu rozwoju….W związku z Brexitem Polska liczy też na napływ dobrze wykształconych specjalistów. W artykule Bloomberg przypomina wypowiedź wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który zakłada, że do Polski przeprowadzi się w sumie 30 tys. pracowników z brytyjskiego sektora bankowego.- podaje money.pl

Konrad W

 

13 maja 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka