Będzie mniej bankomatów w UK, ale wszystkie darmowe

Będzie mniej bankomatów w UK, ale wszystkie darmowe

 

Darmowe bankomaty „muszą być dostępne w całej Wielkiej Brytanii”

Sieć, która nadzoruje bezpłatne bankomaty w Wielkiej Brytanii, musi zapewnić równomierne rozłożenie bankomatów w całym kraju, mówi wpływowa posłanka.

Nicky Morgan, która przewodniczy Komisji Skarbu, powiedziała, że jakikolwiek znaczny spadek liczby bankomatów będzie „wyraźnie niepokojący”. Napisała do szefa sieci Link w trakcie debaty nad poprawkami systemu.Istnieją obawy o „pustkowiach ATM”, ale Link powiedział, że takie obawy są bezpodstawne.

Zgodnie z propozycjami opublikowanymi na początku tego miesiąca Link zmniejszyłby kwotę, którą pobiera od wydawców kart, aby umożliwić klientom korzystanie z urządzeń od około 25 pensów za każdy wyciagnięcie pieniędzy do 20 pensów.

Stwierdził, że zmiany, które wejdą w życie w kwietniu, pomogą chronić sieć, która obecnie obejmuje 55 000 darmowych urządzeń.Jednakże Stowarzyszenie Przemysłu ATM mówi, że może to powodować problemy z dostępem dla klientów – problem, o którym mówi pani Morgan i jej komisja parlamentarzystów.

„Wydaje się intuicyjne, że obniżenie opłaty o 20% przez operatora bankomatu może oznaczać, że niektóre maszyny nie będą już ekonomicznie opłacalne”, powiedziała, zauważając, że istnieją plany dotyczące dopłat, gdy bankomat nie jest rentowny.W swoim liście pyta, jakie gwarancje można przekazać Komisji Skarbu, że propozycje zachowają istniejące rozmieszczenie geograficzne bankomatów i nie będą miały negatywnego wpływu na integrację finansową.

Pyta także, ile bankomatów planuje się zamknąć w wyniku wniosków i jakie ustalenia zostaną wprowadzone w celu monitorowania zmian ATM.

Spór

Sir Mark Boleat, przewodniczący Link i osoba, do której skierowany jest list, powiedział: „Nie przewidujemy żadnego scenariusza, w którym będą obszary Wielkiej Brytanii, które nie będą miały bezpłatnego dostępu do swoich pieniędzy. Jednak Ron Delnevo, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Przemysłu ATM, powiedział: „To wspaniała wiadomość, że Komisja Skarbu bada ten problem integracji finansowej.

„Obecnie istotne jest, aby Link rozwiązał te problemy, udzielając szczegółowych odpowiedzi, zanim podejmie wszelkie nieprzemyślane decyzje, które zagrażają rentowności i witalności tysięcy społeczności w Wielkiej Brytanii, odmawiając im dostępu do gotówki z bezpłatnych bankomatów”.

30 listopada 2017