Będą koszty administarcyjne na granicy Wielkiej Brytanii

Będą koszty administarcyjne na granicy Wielkiej Brytanii

 

Importerzy mogą spodziewać się gorszego zarobku o 700 milionów funtów rocznie z powodu kosztów administracyjnych na granicy z najnowszymi propozycjami rządu Brexitu, ostrzegają szefowie HMRC.

Dodatkowe koszty będą miały zastosowanie do osób przywożących towary spoza UE, ponieważ muszą wybierać między płaceniem taryf celnych UE – za towary przewożone do innych 27 krajów – lub podatkami w Wielkiej Brytanii za produkty wysyłane do klientów brytyjskich.

Ale oni unikną szacunkowego kosztu od 17 do 20 miliardów funtów zadeklarowania podatków celnych i podatkowych na granicy między UE a Wielką Brytanią, co było możliwe na mocy jednej z poprzednich propozycji, znanej jako maksymalne ułatwienie, lub „max fac”. Jest tak dlatego, że nowy plan jest zgodny z przepisami obowiązującymi w Wielkiej Brytanii, zniesienie ceł między tymi dwoma krajami, pobranie podatków UE na granicy Wielkiej Brytanii i ścisłe monitorowanie zgodności.

Jim Harra, zastępca dyrektora generalnego HMRC, powiedział komitetowi Lordów:

„Gdybyśmy wprowadzili kontrole celne między Wielką Brytanią i UE, wyraźnie pojawiłoby się bardzo duże nowe obciążenie administracyjne, ponieważ wszyscy ci handlowcy z Wielkiej Brytanii i UE musieliby przestrzegać obowiązki celne, których nie muszą przestrzegać dzisiaj.

” Ułatwienia w zakresie procedur celnych pozwalają tego uniknąć, ale kosztem dodania niewielkiej ilości dodatkowego ciężaru dla reszty importerów z całego świata, ponieważ będą musieli teraz, zamiast płacąc taryfy, zdecyduj, która z dwóch taryf jest właściwa do zapłaty. Uważamy, że doda to niewielką ilość do obciążenia administracyjnego, ale znacznie mniej niż w przypadku kontroli celnych między Wielką Brytanią a UE.

„W oparciu o statyczny obraz handlu w 2017 r. uważamy, że dodatkowe obciążenie wyniosłoby około 700 milionów funtów rocznie”.

Jednak są też trudności. Rząd brytyjski przyznał, że jeśli chce zmienić zasady dotyczące towarów po Brexit w sposób, który odbiega od przepisów UE, mogą to być „konsekwencje” dla handlu. Harra powiedział, że może to oznaczać, że „jedno lub drugie państwo [państwo] może zdecydować wprowadzić kontrole graniczne i kontrole graniczne między Wielką Brytanią i UE w celu zarządzania tą rozbieżnością „w wyniku tego.

„Na pewno byłoby możliwe rozejście się w jednym rodzaju produktu. Powstaje zatem pytanie, czy możesz zarządzać tą rozbieżnością, nie nakładając deklaracji celnych na każdy produkt przekraczający granicę „- powiedział.

Kolejną przeszkodą jest to, że wszelkie przyszłe umowy handlowe między Wielką Brytanią i innymi krajami obniżą taryfy, co oznacza, że ​​istnieje różnica między podatkami granicznymi w Wielkiej Brytanii i UE.

Każdy przywóz do UE będzie płacić podatek na granicy Wielkiej Brytanii, podczas gdy osoby przebywające w Wielkiej Brytanii będą płacić podatki brytyjskie. Jeśli ostateczne miejsce przeznaczenia nie jest jasne, importer zapłaci wyższą stawkę. Jeśli towary pozostaną w Wielkiej Brytanii, importer otrzyma zwrot pieniędzy.

Ale jest to skomplikowany system, który nie istnieje nigdzie indziej na świecie, więc stworzenie technologii za nim będzie trudne, a pan Thompson powiedział, że nie może zagwarantować, że będzie gotowy na czas zakończenia okresu przejściowego na początku 2021.

Konrad W

 

21 lipca 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit