Będą kontrole prawa jazdy, błąd kosztuje 1000 funtów kary

Będą kontrole prawa jazdy, błąd kosztuje 1000 funtów kary

 

Miliony brytyjskich kierowców nie są świadomi błędu, w dokumencie prawa jazdy, który może kosztować ich 1000 funtów

Nowe badania przeprowadzone przez portal comparethemarket.com wskazują, że 1,5 miliona kierowców w Wielkiej Brytanii ma nieprawidłowe informacje dotyczące ich adresu zamieszkania na swoim prawie jazdy, za co grozi im mandat w wysokości 1000 funtów.

Oznacza to, że DVLA mogła by zebrać grzywny w wysokości do 1,5 mld funtów w całym kraju, jeśli kierowcy z nieprawidłowymi informacjami zostaliby złapani.

W Wielkiej Brytanii niepoprawny adres zameldowania kierowcy jest karalny. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wymagane jest posiadanie aktualnych informacji o zamieszkaniu, jeśli posiadacz prawa jazdy uczestniczy w wypadku.

Nowe badania wskazują jednak, że wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z wymagań dotyczących adresu, a 35 procent kierowców przyznaje, że nie wiedzieli, iż posiadanie nieaktualnego adresu na dokumencie jest nielegalne. Według badania wśród kierowców w przedziale wiekowym 18-24 lat,  jeden na dziesięciu kierowców ma prawo jazdy z nieaktualnym adresem, a 50 procent mówi, że nie wiedzieli o takim prawie.

Zmiana adresu na twoim prawie jazdy jest na szczęście prosta i może być wykonana online, jest bezpłatna, a osoby oczekujące na nowy dokument mogą wciąż jeździć samochodem.

John Miles, szef działu motoryzacyjnego w serwisie comparethemarket.com, powiedział: „Warto sprawdzać wszystkie szczegóły na swoim prawie jazdy, m.in. datę ważności dokumentu, czy twoje zdjęcie jest aktualne, ponieważ te szczegóły mogą również zostać ukarane grzywną, jeśli będą nieprawidłowe.

„Jeśli twój adres jest różny na prawie jazdy i polisie ubezpieczeniowej, nie spowoduje to unieważnienia twojej ochrony, ale warto upewnić się, że wszystkie twoje dane są jak najbardziej dokładne, ponieważ takie czynniki, jak kod pocztowy mogą mieć wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej.”

Kierowcy muszą również zadbać o aktualny stan cywilny i  nazwisko na prawie jazdy, w przeciwnym razie grozi im grzywna w wysokości 1000 funtów.

Na tylnej stronie prawa jazdy znajduje się tabela zawierająca liczne kody. Najczęstsze z tych kodów „01” odpowiada kierowcom, którzy potrzebują okularów lub soczewek kontaktowych, które mają być noszone podczas jazdy. Jeśli taki  kierowca zostanie zatrzymany bez odpowiednich okularów na nosie, może on dostać mandat w wysokości 1000 funtów.

Urzędy wraz z Policją zamierzają skontrolować  prawa jazdy.

Katarzyna Cz

 

18 sierpnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK