Będą kary dla liderów grup FC za ogłoszenia handlu papierosami

Będą kary dla liderów grup FC za ogłoszenia handlu papierosami

 

Szanowny Panie/Pani,

Stowarzyszenie Producentów Wyrobów Tytoniowych (Tobacco Manufacturers Association – „TMA”) stanowi stowarzyszenie branżowe dla producentów wyrobów tytoniowych w Wielkiej Brytanii. Trzej członkowie TMA to takie spółki jak British American Tobacco UK Ltd, Gallaher Ltd (członek grupy Japan Tobacco International) i Imperial Tobacco Ltd.

Produkty tytoniowe w Wielkiej Brytanii obłożone są najwyższymi podatkami w Europie, co może stanowić zachętę dla osób, które rozważają nielegalne sprowadzenie wyrobów tytoniowych do Wielkiej Brytanii w celu czerpania korzyści z ich sprzedaży. Dla porównania brytyjskie Ministerstwo Skarbu szacuje, że w latach 2015/2016 nielegalny handel wyrobami tytoniowymi kosztował państwo 2,4 mld funtów (3 mld euro) utraconego dochodu podatkowego, podczas gdy środki te można było przeznaczyć na najważniejsze obiekty użyteczności publicznej. TMA aktywnie wspiera pracę brytyjskich służb skarbowych i innych partnerskich instytucji zajmujących się egzekwowaniem prawa w celu zaradzenia temu problemowi.

Niedawno nastąpił też wzrost liczby nielegalnych wyrobów tytoniowych dostępnych online, przy czym jest oczywiste, że kilka z tych platform wykorzystywane jest do promocji sprzedaży nielegalnych wyrobów tytoniowych osobom z Wielkiej Brytanii (zob. przykład na ilustracji). Sprawa ta traktowana jest poważnie i rozumiemy, że brytyjskie instytucje zajmujące się egzekwowaniem prawa dalej ją badają. Brytyjski urząd celny i podatkowy (HMRC) także przygląda się nowym, potencjalnym środkom, 1 do walki z tymi, którzy mogliby ułatwiać sprzedaż takich produktów.

Dlatego zdecydowaliśmy się napisać do administratorów/właścicieli serwisów internetowych, aby zaznaczyć, jakie środki można wdrożyć oraz aby zaoferować wsparcie i doradztwo w tym zakresie.

Może to mieć formę zamieszczonej w regulaminie witryny określonej wzmianki, która zapobiegnie promowaniu lub sprzedaży wyrobów tytoniowych. Moglibyśmy zalecić administratorom i właścicielom strony czujność i usuwanie ogłoszeń promujących sprzedaż wyrobów tytoniowych, jeśli i kiedy takie się pojawią.

Jeśli nie wprowadzili Państwo żadnego określonego regulaminu i chętnie skorzystaliby z pomocy, pomożemy wprowadzić odpowiednie zabezpieczenia. Państwa współpraca i wsparcie w tym zakresie będą mile widziane. W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt.

Z poważaniem, Paul Stockall  TMA:

Burwood House, 5th Floor, 14/16 Caxton Street, London SW1H 0QT –  t 020 7544 0100 – www. the-tma.org.uk

Komentarz:

Policja Brytyjska a przede wszystkim urząd skarbowy w cale nie jest głupi i monitoruje Polskie Grupy Facebookowe, zatrudnili też wielu Polaków. Już niedługo zaczną nie karać zwykłych ludzi którzy sprzedają ale założycieli grup. Oczywiście po 2019 roku gdy Brytania wyjdzie z UE nie będę musieli pytać się Sądu w Strasburgu o zgodę tylko przywalą karę, która definitywnie zamknie drogę do brytyjskiego paszportu takiemu adminowi grupy albo portalu gdzie sprzedawane są papierosy i to będzie koniec marzeń życia na wyspach. Zresztą jest taka rywalizacja wśród grup FC że wystarczy że jeden z konkurencji zgłosi drugiego do Inland Revenue czy Policję i już są problemy. Brytyjczycy wyleczyli już Polskich kierowców z zarobku na „Flate Rate” wyleczą i ze sprzedaży fajek na internecie a wymuszą na tym lobby Brytyjskiego przemysłu tytoniowego.

Konrad W

21 czerwca 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK