Barnier,Brytania będzie poza UE do grudnia 2020 roku

Wielka Brytania będzie poza UE do grudnia 2020 roku: Barnier ujawnia okres przejściowy Brexit

 

Oznacza to, że Wielka Brytania nie zostanie w pełni odłączona od bloku do 1 stycznia 2021 roku – prawie pięć lat po tym, jak naród zagłosował za odejściem w historycznym referendum w 2016 roku.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej główny negocjator UE Brexit powiedział, że Wielka Brytania zachowa korzyści i obowiązki związane z przebywaniem w UE podczas czteroletniego okresu przejściowego. Premier Theresa May wcześniej formalnie poprosiła o dwuletni okres przejściowy.

Pan Barnier powiedział: „Potrzebujemy tego okresu przejściowego. Jest on przydatny, pozwoli brytyjskiemu administratorowi przygotować się.Ale powiedział na konferencji prasowej, że nie będzie żadnego przejścia do wyboru dla kraju.

Pan Barnier ostrzegł również, że nie będzie odwrotu, dodając: „Nie wycofamy się ani nie renegocjujemy żadnej z kwestii uzgodnionych dla” wystarczającego postępu „w Radzie Europejskiej”.

Z zadowoleniem przyjął także porozumienia w kwestiach takich jak granica irlandzka, prawa obywateli i porozumienie w sprawie wyjścia, ale powiedział, że nadal pozostaje jeszcze dużo do zrobienia.

Zbiegając się z końcem obecnego siedmioletniego okresu budżetowego UE, koniec roku 2020, 21 miesięcy po Brexicie pod koniec marca 2019 r., był od dawna oczekiwany jako docelowa data zakończenia okresu przejściowego, ale to pierwsze oficjalne potwierdzenie, że to jest oficjalny cel negocjatorów Unii.

Cztery strony nowych dyrektyw dla Barniera były zgodne z wytycznymi wydanymi przez przywódców UE na szczycie w piątek i będą stanowić podstawę rozmów na temat przejścia, które mają rozpocząć w przyszłym miesiącu.

Podkreślają, że Wielka Brytania będzie nadal członkiem instytucji UE, związanym wszystkimi ich przepisami, łącznie z nowymi, a jednocześnie nie mającym nic do powiedzenia podczas ich tworzenia. UE będzie również oferowała Wielkiej Brytanii miejsce bez prawa głosu na niektórych posiedzeniach, na których decyzje mogą wpływać na konkretne kwestie, i ustanowi specjalne ustalenia dotyczące roli Zjednoczonego Królestwa w ustalaniu rocznych limitów połowów ryb w UE.

Katarzyna Cz

 

20 grudnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka