Banki żywności: wzrasta ilość wydawanych awaryjnych posiłków

Banki żywności – wzrasta ilość wydawanych awaryjnych posiłków w UK

 

W miarę upływu letnich wakacji szkolnych banki żywności nalegają, aby ludzie nie zapominali o dostarczaniu jedzenia do lokalnych ośrodków.

Organizacja Trussell, która prowadzi ponad 420 banków żywności w Wielkiej Brytanii, mówi, że istnieje ryzyko, że wiele dzieci będzie głodnych przez sześć tygodni przerwy w szkole.

Mówi, że zapotrzebowanie na awaryjne posiłki dla dzieci wzrosło znacząco – o ponad 4 000 – w lipcu i sierpniu.

Rząd powiedział, że pomaga rodzinom pokryć koszty utrzymania.

Dane z Trussell pokazały, że sieć dostarczyła 67 506 trzydniowych awaryjnych dostaw żywności dla dzieci w lipcu i sierpniu 2016 r., w porównaniu do 63 094 w maju i czerwcu – wzrost o wartości 4.412 paczek.

Prawie połowa (47%) tych 67506 paczek trafia do dzieci w wieku szkolnym i ponad ćwierć (27%) do dzieci w wieku 4 lat i mniej.

Organizacja twierdzi, a jednocześnie z zadowoleniem przyjmuje decyzję rządu o utrzymywaniu bezpłatnych posiłków szkolnych dla niemowląt w Anglii, że więcej trzeba zrobić, aby pomóc potrzebującym rodzinom podczas wakacji.

„Blisko kryzysu”

Samantha Stapley, menedżerds. działań w Anglii w organizacji Trussell, powiedziała: „Ponad jedna trzecia wszystkich produktów rozdawanych przez banki żywności w naszej sieci konsekwentnie trafia do dzieci, ale te nowe liczby pokazują, że dzieci w wieku od 5 do 11lat bardziej prawdopodobnie otrzymają pomoc od banków żywności.

„To uwydatnia problemy rodzin i jak blisko kryzysu wiele z nich żyje – jako naród, musimy również zająć się powodami, dla których rodziny z dziećmi kierują się do banków żywności w pierwszej kolejności.

„Banki żywności robią więcej niż kiedykolwiek wcześniej, ale same organizacje nie powstrzymają problemu głodu wśród dzieci ze szkoły podstawowej”.

Rzeczniczka Departamentu Pracy i Emerytur powiedziała: „Zatrudnienie pozostaje najlepszą drogą wyjścia z ubóstwa.

„Rekordowa liczba osób jest teraz w pracy, a my pomagamy milionom gospodarstw domowych sprostać codziennym kosztom utrzymania i oszczędzać więcej tego, co zarabiają.

„Podwoiliśmy bezpłatną opiekę nad dziećmi, aby pomóc rodzicom w pracy i nadal wydajemy ponad 90 miliardów funtów rocznie na wsparcie dla tych, którzy tego potrzebują, w tym tych, którzy utrzymują rodzinę lub tych z niskimi dochodami.

Katarzyna Cz

2 sierpnia 2017