Bank UK ostrzega, Brexit doprowadzi do spadku funta o 1/4

Bank UK ostrzega, Brexit doprowadzi do spadku funta o 1/4

 

Bank Anglii ostrzega, że ​​brak umowy Brexit  doprowadzi Wielkia Brytanie do recesji

Bez względu na to, że Brexit może obnizyc wartosc funta i wywołać gorszą recesję niż kryzys finansowy – ostrzegł Bank of England.

Mówi się, że gospodarka brytyjska może spaść o 8% w bezpośrednim następstwie, gdyby nie było okresu przejściowego, podczas gdy ceny domów mogłyby spaść o prawie jedną trzecią.

Bank Anglii ostrzegł także, że funt może spaść o jedną czwartą.

Analiza banku następuje po tym, jak Ministerstwo Skarbu stwierdziło, że Wielka Brytania będzie gorsza pod jakąkolwiek formą Brexitu.

Scenariusz dotyczy pięcioletniego okresu po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Ale do końca 2023 r. oczekuje się, że gospodarka wzrośnie.

Czym jest „nieuporządkowany Brexit”?
Bank Anglii podjął szereg założeń – nie prognoz – o tym, co spowodowałoby nieuporządkowany Brexit.

Wielka Brytania powraca do zasad Światowej Organizacji Handlu i Żadne nowe umowy handlowe nie zostaną wdrożone do 2022 r
Wielka Brytania traci wszelki dostęp do istniejących umów handlowych między UE a państwami trzecimi. Poważne zakłócenia na granicach z powodu odprawy celnej
Migracja sięga od 150 000 rocznie do spadku o 100 000 rocznie

Co dzieje się podczas tego chaotycznego scenariusza?

Carney ostrzega przed niższym funtem i wyższą inflacją bez transakcji
Scenariusze sporządzone przez Bank Anglii pokazują, że PKB spadłby o 8% w 2019 r. 

Wzrost szybko wznowiłby się, a gospodarka znów się rozszerzyła do końca 2023 r., ale była mniejsza niż tam, gdzie była wcześniej.

Bezrobocie wzrośnie do 7,5%, ceny domów spadną o 30%, a ceny nieruchomości komercyjnych spadną o 48%.

Stopy procentowe sięgałyby 4%.

Jakie inne scenariusze rozważał Bank Anglii?

Jeśli Brexit jest destrukcyjny, a nie chaotyczny, PKB spadnie o 3% w ciągu pięciu lat do 2022 roku, ceny domów spadną o 14%, a bezrobocie osiągnie 5,75%

Jeżeli uzgodniono ścisły związek handlowy, gospodarka może nadal być o 1% mniejsza, niż gdyby Zjednoczone Królestwo pozostało w UE, ale o 1,5% wyższe niż ostatnie szacunki banku.

Jeśli będzie mniej zbliżony, wzrost gospodarczy może być o 3,75% niższy, niż gdyby Zjednoczone Królestwo pozostało w UE i 0,75% niż prognozowano w stosunku do ostatniego raportu o inflacji.

Liczby te obejmują okres do 2023 r.

Dlaczego Bank publikuje te dane liczbowe?
Niepokojące i chaotyczne scenariusze Brexitu są zawarte w jego półrocznym przeglądzie stabilności finansowej.Carney powiedział, że Bank monitoruje rynki i wskazuje, że jest gotowy udzielać pożyczek bankom na rynkach finansowych.

Bank Anglii wystawił siedmiu głównych pożyczkodawców na test warunków skrajnych, który według nich wynosił dwa i pół roku razy surowsze niż scenariusze Brexitu. Wszyscy siedmiu kredytodawców – Royal Bank of Scotland, HSBC, Barclays, Lloyds, Standard Chartered, Santander i Nationwide Building Society – przeszedł test. Bank powiedział: „System bankowy Wielkiej Brytanii jest wystarczająco silny, aby kontynuować służyć brytyjskim gospodarstwom domowym i firmom w przypadku nieuporządkowanego Brexitu. „

Konrad W

 

28 listopada 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *