Bank Anglii podwyższa stópy procentowe, wpływ na kredyty domów

Bank Anglii podwyższa stópy procentowe, wpływ na kredyty domów

 

Bank Anglii głosował za pierwszym „realnym” wzrostem stóp procentowych od czasu kryzysu finansowego, ponieważ zbiera pieniądze, aby stawić czoła pogorszeniu koniunktury po Brexicie.

Komitet Polityki Pieniężnej (MPC) jednogłośnie przegłosował podwyższenie stóp procentowych do poziomu 0,75 proc., Najwyższego poziomu od dziewięciu lat. Szterling szedł w ślad za decyzją, ale entuzjazm na rynkach walutowych szybko zniknął.

RPP stwierdziła, że ​​ostatnie dane potwierdziły, że spowolnienie gospodarcze w pierwszym kwartale tego roku było „przejściowe” i że konieczne będą dalsze podwyżki, aby przywrócić inflację do celu 2-procentowego.

Ustawodawcy banku centralnego podnieśli stopy procentowe w listopadzie ubiegłego roku, ale było to powszechnie postrzegane jako korekta obniżek stóp po referendum po UE.

Podwyższenie cen zapewnia zwolnionym oszczędzającym i zwiększa koszty finansowania zewnętrznego, ale stopy pozostają na bardzo niskim poziomie.

 

Ostrożny ton pana Carneya na temat przyszłych podwyżek miał wpływ na funta na rynkach walutowych, zanurzając się aż o 0,8pc do 1,3016 USD wobec dolara.

„Głównym argumentem za podniesieniem stóp jest to, że daje Bankowi więcej możliwości manewru po kolejnym spadku” – argumentował Ben Brettell, ekonomista Hargreaves Lansdown.

„Jeśli stopy procentowe wynoszą 1 pensa lub więcej, zanim gospodarka popłynie w burzliwe morza, decydenci będą mogli co najmniej kilka razy obniżyć stopy, zanim uruchomią maszyny drukarskie, aby uzyskać więcej QE.”

Według Jackie Bennett z UK Finance większość kredytobiorców będzie chroniona przed bezpośrednim wpływem dzisiejszego wzrostu stóp.

Wskazała, że ​​95 proc. Nowych kredytów ma stałe stawki, podczas gdy prawie dwie trzecie kupujących po raz pierwszy wybrało produkty o 2-letniej stałej stopie procentowej w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Viraj Patel z ING argumentował, że „Bank of England” o przyszłych podwyżkach stóp nie jest w stanie zrównoważyć ryzyka związanego z Brexitem dla funta.

Osoby mające kredyty na domy z oprocentowaniu zmiennym mogą odczuć zmiany, niestety część ludzi będzie płacić na Brexit. Sprawdz swój kredyt na dom.

Dobra wiadomość dla oszczędności, teoretycznie wzrost stóp procentowych powinien oznaczać lepszy zwrot z oszczędności w banku. Wzrost o 0,25% oznaczałby, że oszczędności w wysokości 10 000 funtów przyniosą dodatkowe 25 funtów w ciągu roku.

Ale złe wieści dla kredytobiorców Jeśli kupiłeś coś na kredyt, to twoje comiesięczne spłaty mogą znacznie wzrosnąć. Może to być wszystko, od małego rachunku karty kredytowej do spłat w samochodzie lub domu. W całym kraju stwierdzono, że podwyżka stóp procentowych oznaczałaby dodatkowe 300 funtów rocznie w przypadku płatności na rzecz kogoś, kto uiścił hipotekę w wysokości 200 000 funtów. Jednak jest to tylko dla osób, które mają kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu, które zmieniają się wraz z oprocentowaniem.

Czy są inni zwycięzcy lub przegrani? Jeśli masz rentę, powinieneś być bardzo zadowolony z podwyżki stóp procentowych. Są to forma emerytury dla emerytów, którzy kupili rentę na określoną kwotę, która następnie wypłaca im roczny dochód. Jednak roczne stopy zwrotu rosną wraz ze stopą procentową, więc emeryci mogą uzyskać całkiem przyzwoity wzrost płac przy każdej podwyżce stóp.

Konrad  W

 

2 sierpnia 2018