Aż ​​60% Brytyjczyków chce zachować obywatelstwo UE

Aż ​​60% Brytyjczyków chce zachować obywatelstwo UE

 

Ankieta stwierdza, że ​​60% Brytyjczyków chce zachować obywatelstwo UE
Liderzy kultury i biznesu dołączają do kampanii na rzecz utrzymania prawa do życia i pracy w Europie

Sześciu na 10 Brytyjczyków chce zachować obywatelstwo Unii Europejskiej po Brexicie – w tym prawo do życia, pracy, nauki i podróży w UE – i wielu byłoby gotowych zapłacić za to duże sumy, zgodnie z badaniami prowadzonymi przez Londyn School of Economics.

Poparcie dla zachowania praw jest szczególnie silne wśród osób w wieku 18–24 lat, z których 85% chce zachować obywatelstwo UE oprócz obywatelstwa brytyjskiego. Około 80% osób mieszkających w Londynie również chce zachować te same prawa.

Odkrycia wynikają z presji  przez brytyjskie grupy biznesowe kierowane przez polityków CBI i Remaina w obu izbach parlamentu, a także postaci kulturalne z całej Europy, by wycofały się z planów „twardego Brexitu” na korzyść umowy, która utrzymuje najsilniejszy możliwy handel i inne powiązania z UE po wyjściu Wielkiej Brytanii w 2019 r.

Na pytanie, ile byliby gotowi zapłacić, aby zachować obywatelstwo UE, średnia suma cytowana przez ponad 2000 respondentów projektu LSE (w tym tych, którzy byli przeciwni temu pomysłowi i nie chcieliby nic płacić) wynosiła ponad 400 funtów .

Michael Bruter, profesor nauk politycznych i polityki europejskiej w LSE oraz jego koleżanka Sarah Harrison z inicjatywy psychologii wyborczej LSE (ECREP) pracowali nad badaniami we współpracy z firmą ankietową Opinium.

Bruter powiedział, że badania wykazały, że szczególnie młodzi ludzie byli „bardzo niezadowoleni” z perspektywy utraty praw, które uważali za fundamentalne i kluczowe dla ich przyszłych perspektyw. „Paradoksalnie byliby skłonni zapłacić znacznie więcej niż obecnie [w porównaniu z obecnym wkładem per capita do budżetu UE wniesionym przez obywateli Wielkiej Brytanii] w celu zachowania tych praw” – powiedział.

Zespół LSE / Opinium stwierdził, że 73% głosujących chciałoby chronić lub rozszerzyć prawa, które mają głosować obecni obywatele z innych krajów UE w Wielkiej Brytanii; 48% chciałoby, aby prawo do głosowania zostało rozszerzone z wyborów lokalnych na wybory parlamentarne, a 25% chciało utrzymać status quo. Tylko 10% poparło stanowisko rządu w sprawie wycofania prawa obywateli UE do głosowania w wyborach lokalnych.

Czołowe postacie europejskie w dziedzinie kultury, nauki i edukacji, w tym profesor fizyki i prezenter telewizyjny Brian Cox oraz artysta Mark Wallinger, ostrzegą w tym tygodniu przed szkodami, jakie ciężki Brexit wyrządziłby Wielkiej Brytanii i reszcie Europy.

Dwustronicowy komunikat, opublikowany  przez British Council – organ finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w celu promowania stosunków kulturalnych i zrozumienia różnych kultur między Wielką Brytanią a innymi krajami.

Rada opracowała ten dokument po przeprowadzeniu  trzech dużych konferencji Brexit w Berlinie, Madrycie i Londynie, w których wzięło udział 500 liderów edukacji, kultury i nauki z 32 krajów europejskich – opisanych przez jednego z młodych uczestników jako „ćwiczenie wyobraźni politycznej”.

Komunikat jest popierany przez ponad 400 instytucji artystycznych, akademickich i naukowych oraz osoby prywatne, w tym Federację Przemysłu Kreatywnego, Muzeum Brytyjskie, Muzeum Nauki, Tate, Narodową Galerię Portretów, Royal Academy, Royal Philharmonic Society, Radę, uniwersytety w Oksfordzie, Cambridge, Bristolu i St. Andrews oraz – między innymi – Cox, Tristram Hunt, dyrektor Muzeum Wiktorii i Alberta oraz wiolonczelista i dyrektor Konserwatorium w Birmingham Julian Lloyd Webber.

Wallinger, również popierając komunikat, powiedział Obserwatorowi: „Nie powinno być żadnych taryf na wymianę wiedzy i pomysłów; bez granic kreatywności i badań ”.

Rebecca Walton, dyrektor regionalny British Council, UE, powiedziała, że ​​te trzy konferencje odbyły się, ponieważ chociaż w negocjacjach skoncentrowano się na pozycji Wielkiej Brytanii, niewiele było analizy konsekwencji Brexitu dla reszty Europy.

Przedstawiając wizję ciągłej współpracy w całym Kanale, komunikat mówi: „Od wieków brytyjscy uczeni, naukowcy i artyści pracowali i dzielili się pomysłami ze swoimi europejskimi odpowiednikami, tworząc niezliczoną liczbę odkryć naukowych, osiągnięć akademickich i wielkich dzieł sztuki wzbogacając nas kulturowo i ekonomicznie. Ta wymiana pomysłów i kreatywności przetrwała wojny i rewolucje. Musimy upewnij się, że przetrwa Brexit. ”

 

Konrad W

 

8 listopada 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *