Atak chemiczny w Salisbury: policja ma dwóch rosyjskich podejrzanych.

Zatrucia w Salisbury: policja rozpoznaje dwóch rosyjskich podejrzanych.

 

CPS mówi, że jest wystarczająco dużo dowodów, by oskarżyć Aleksandra Pietrowa i Rusłana Boshirova o zatrucia w Wiltshire novichokiem
• Zatrucie Novichokiem: najnowsze wiadomości i reakcje – na żywo

Korespondent Vikrama Dodda Crime’a.

Dwóch podejrzanych podróżowało z rosyjskimi paszportami pod nazwiskami Aleksander Pietrow i Rusłan Boshirow i przybyło do Wielkiej Brytanii lotem aeroflotowym przed atakiem.

Dwóch rosyjskich obywateli zostało rozpoznanych i oskarżonych o zatrucie novichokiem Siergieja i Julii Skripal w Salisbury, Wiltshire. Brytyjska policja i prokuratorzy wydali oświadczenie w środę.

Policja twierdzi, że obaj mężczyźni podróżowali z oryginalnymi rosyjskimi paszportami pod nazwiskami Aleksander Pietrow i Rusłan Boshirow i przybyli do Wielkiej Brytanii lotem aeroflotowym przed atakiem. Prokuratura Koronna stwierdziła, że istnieje wystarczająca ilość dowodów, aby ich oskarżyć.

W środę premier Theresa May powiedziała w Izbie Gmin, że dwóch mężczyzn zostało zidentyfikowanych jako oficerowie z rosyjskiej agencji wywiadu wojskowego GRU.

CPS powiedział, że oskarżył dwóch mężczyzn o zmowę w celu zamordowania Skripalisa i DS Nicka Baileya, którzy zachorowali po udaniu się do domu Skripala po tym, jak rosyjska para została znaleziona na ławce w Salisbury.
Zdjęcia CCTV pokazane przez policję metropolitalną z Rusłanem Boshirovem i Aleksandrem Pietrowem na stacji kolejowej w Salisbury.

Obaj rosyjscy podejrzani są również oskarżeni o używanie i posiadanie novichoka, ustawa o broni chemicznej zakazuje posiadanie tego środka.
Są również oskarżeni o spowodowanie ciężkich obrażeń ciała Yulii Skripal i DS Bailey.

Nie zostali oskarżeni o późniejsze zatrucie, które zabiło Dawn Sturgess i poważne zachorowanie Charliego Rowleya, po tym jak 30 czerwca cierpieli w tym zdarzeniu pod adresem w Amesbury w hrabstwie Wiltshire.

Dzięki zdjęciom CCTV dwaj podejrzani zostali zidentyfikowani po tym, jak przylecieli na lotnisko Gatwick i zatrzymali się w hotelu City Stay we wschodnim Londynie. Po przybyciu w piątek 2 marca lotem Aeroflotem, w sobotę udali się do Salisbury, gdzie policja powiedziała, że byli zadowoleni z rekonesansu.

Wrócili tego samego dnia do Londynu i w niedzielę wrócili do Salisbury, kiedy policja twierdzi, że kamery CCTV pokazały ich w pobliżu domu Skripala. Policja uważa, że po skażeniu drzwi wejściowych nieruchomości natychmiast udali się na Heathrow pociągiem i londyńskim metrem i odlecili w niedzielę wieczorem o godzinie 22:30. Eksperci ds. Zdrowia powiedzieli, że nikt, z kim podróżowali w czasie lotów lub pociągów, nie znajdowali się w niebezpieczeństwie i nikt nie zgłosił choroby..

Sue Hemming, dyrektor ds. Prawnych w CPS, powiedziała: „Prokuratorzy z wydziału antyterrorystycznego CPS wzięli pod uwagę dowody i doszli do wniosku, że istnieją wystarczające powody, by zapewnić realistyczną perspektywę skażenia, i w interesie publicznym leży oczywiście oskarżenie Aleksandra Pietrowa i Rusłana Boshirova, którzy są obywatelami Rosji. „

„Te przestępstwa obejmują spisek o morderstwo Siergieja Skripala; próba morderstwa Siergieja Skripala, Julii Skripal i Nicka Baileya; korzystanie i posiadanie novichoka wbrew ustawie o broni chemicznej; i spowodowanie ciężkich obrażeń ciała z zamiarem zamordowania Yulii Skripal i Nicka Baileya.

„Oczywiście do ławy przysięgłych należy decyzja, czy dowody są wystarczające, aby upewnić się, że winni są podejrzani. „Nie będziemy występować do Rosji o ekstradycję tych mężczyzn, ponieważ rosyjska konstytucja nie zezwala na ekstradycję własnych obywateli. Rosja wyjaśniła to wyraźnie w następstwie wniosków o ekstradycję w innych sprawach. Gdyby to uległo zmianie, należałoby wystąpić z wnioskiem o ekstradycję.

„Uzyskaliśmy jednak europejski nakaz aresztowania, co oznacza, że jeśli którykolwiek z mężczyzn wyruszy do kraju, w którym ENA jest ważny, zostanie aresztowany i stanie w obliczu ekstradycji związanej z tymi zarzutami, dla których nie ma przedawnienia”.

Rzeczniczka rosyjskiej dyplomacji Maria Zacharowa powiedziała: „Nazwy publikowane przez media, takie jak fotografie, nic dla nas nie znaczą.” Zakharova powiedziała, że „ponownie wezwała Wielką Brytanię do powstrzymania się od publicznych oskarżeń” i współpracy z rosyjskimi organami ścigania, aby zbadać atak w Salisbury.

Używanie rosyjskiej trucizny wojskowej na brytyjskiej ziemi spowodowało napięte stosunki między Londynem a Moskwą. Pierwsze raz novichok użyty był w marcu i celu otrucia Siergieja Skripala i jego córki Julii w ich domu w Salisbury.

Skripal został uznany przez reżim Władimira Putina za zdrajcę za sprzedaż tajemnic państwowych, a następnie przeniósł się do Wielkiej Brytanii w ramach wymiany szpiegowskiej. Oboje zostali ciężko chorzy, ale przeżyli.

30 czerwca mężczyzna i kobieta całkowicie niezwiązani z Rosją i światem szpiegów zostali zabici. Dawn Sturgess, lat 44, zmarła około dziewięciu dni po tym, jak ona i Charlie Rowley (45) zostali narażeni na działanie novichoka, oboje zachorowali w swoim domu w Amesbury w hrabstwie Wiltshire.

Rowley powiedział policji, że znalazł pudełko, które, jak mu się wydawało, zawierało perfumy, w koszyku charytatywnym w środę, 27 czerwca. Wewnątrz znajdowało się pudełko perfum, butelka i aplikator Nina Ricci.

Rowley powiedział policji, że włożył butelkę i aplikator w dniu, w którym on i Sturgess zachorowali. Rowley mówi, że Sturgess włożył trochę substancji do butelki na polał jej nadgarstkach, a potem śmiertelnie chorował.

Główny komisarz Wiltshire, Kier Pritchard, powiedział: „Z radością witam dzisiejsze doniesienia z sieci antyterrorystycznej policji o identyfikacji dwóch podejrzanych, którzy są uważani za odpowiedzialnych za usiłowanie zabójstwa Siergieja i Julii Skripal. Ponadto z zadowoleniem przyjmuję również wiadomości od CPS, że wystarczające dowody zostały zabezpieczone, aby wnieść znaczące zarzuty przeciwko tym dwóm osobom.

„Chciałbym uspokoić opinię publiczną Salisbury i Amesbury, że wraz z naszymi partnerami będziemy nadal ściśle współpracować, aby zmienić wpływ tego incydentu na nasze społeczności i pomóc Salisbury i Amesbury wrócić do normalności. Pozostajemy bardzo wdzięczni za wsparcie społeczeństwa w czasie, który był jednym z najtrudniejszych z naszych czasach.

„Zachęcam każdego, kto ma jakiekolwiek informacje po dzisiejszym apelu do skontaktowania się z infolinią antyterrorystyczną pod numerem 0800 789 321 lub e-mailem do zespołu śledczego na Salisbury2018@met.police.uk.”

Konrad W
.

5 września 2018

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *