Arsenały broni Walijczyków w domach, lepiej nie wchodź bez pytania.

Wielka Brytania

Północna Walia

Ponad 100 sztuk pistoletów zostało złożonych w północnej Walii podczas dwutygodniowej kapitulacji broni palnej.

Kapitulacja broni trwała od 4 kwietnia do ostatniego poniedziałku i dała społeczeństwu możliwość zwrócenia niechcianej, nielicencjonowanej broni w wielu komisariatach w całym regionie, aby uniknąć ryzyka związanego z zaangażowaniem w przestępczość.

Na konferencji prasowej, Główny Inspektor Richie Green podziękował społeczności za wsparcie podczas inicjatywy, gdzie m.in. strzelby, ręczne pistolety i amunicje różnego kalibru zostały złożone, które wszystkie zostaną zniszczone.

Główny Inspektor Green powiedział: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, iż w ciągu dwóch tygodni zostało złożonych ponad sto pistoletów, co oznacza, iż istnieje ponad sto powodów, aby czuć się bezpiecznie w północnej Walii”.

Do tej pory zostało odebranych w sumie 116 sztuk broni, ale wszystko wskazuje na to, iż przekroczą one liczbę 120, w porównaniu do 97 sztuk przyjętych w ciągu ostatniej kapitulacji w 2014 roku.

arsenal

Ponadto Inspektor dodał:

„Mamy szczęście z powodu tego, iż nie ma w północnej Walii problemu przestępczości związanej z bronią, ale mamy dużą liczbę legalnie posiadanych broni palnych przez ludzi.

Niestety ta broń może wpaść w niepowołane ręce i może się zdarzyć, iż będzie wykorzystana w celu popełnienia zbrodni”.

Chociaż kampania się zakończyła, ludzie wciąż mogą oddawać swoją niechcianą broń palną na posterunkach policji we Wrexham, Mold, Rhyl, Llandudno, Colwyn Bay, Caernarfon, Bangor oraz Holyhead.

Jeśli ktoś ma jakiekolwiek obawy dotyczące broni palnej, proszony jest o kontakt z North Wales Police lub zatelefonowanie na numer alarmowy 101. Można również zgłosić się anonimowo pod numerem 0800 555 111.

Wniosek nasówa się sam, nie wchodź bez zaproszenia do prywatnego domu, bo nie wiesz jaki karabin posiada właściciel.

Barbara Sitko

photo/bbc

22 kwietnia 2016
Czytaj inne artykuły w dziale Walia