Anglia i USA zaatakowały Syrię, Putin upokorzony.

Anglia i USA zaatakowały Syrię, Putin upokorzony. Co teraz…

 

Ogromne eksplozje było słychać w nocy „w Damaszku.

Rakiety zostały wysłuchane na syryjską stolice w Damaszku  ze strony USA, Wielkiej Brytanii i Francji w skoordynowanej odpowiedzi na podejrzenie ataku chemicznego przez reżim Assada. W przemówieniu od Białego Domu Donald Trump powiedział:

„Niedawno nakazałem siłom zbrojnym Stanów Zjednoczonych, by przeprowadziły precyzyjne uderzenia w cele militarne związane z możliwościami broni chemicznej syryjskiego dyktatora Baszara al-Assada”

Co najmniej sześć głośnych wybuchów było słyszanych w Damaszku, a dym unosił się nad miastem.Syryjska telewizja państwowa stwierdziła, że ​​siły powietrzne armii zestrzeliły 13 pocisków.Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka stwierdziło, że centrum badań naukowych i bazy wojskowe w Damaszku zostały uderzone przez rakiety , podobnie jak budynki gwardii republikańskiej i czwarta dywizja armii syryjskiej, elitarne jednostki wojskowe Syrii.

Przedstawiciele Departamentu Obrony twierdzili, że uderzenie zostało wykonane z samolotów jak i okrętów. Główny informator ds. Bezpieczeństwa narodowego CNN, Jim Sciutto, napisał na Twitterze: „Świadkowie zgłaszający” ogromne eksplozje „w Damaszku.”

W swoim przemówieniu Trump powiedział także: „Obecnie trwa łączona operacja z siłami zbrojnymi Francji i Wielkiej Brytanii. Dziękujemy im obydwu. „

Sekretarz obrony USA James Mattis potwierdził, że fala ataków lotniczych dobiegła końca i powiedział, że nie mają informacji dostępnych w odpowiedzi na syryjską telewizję państwową mówiącą, że 13 pocisków Tomahawk zostało zestrzelonych.Powiedział, że czy Stany Zjednoczone będą kontynuować operacje wojskowe w Syrii, zależą od tego, czy reżim syryjski zdecyduje się na dalsze używanie broni chemicznej.

Przemawiając na konferencji prasowej w Pentagonie, Dunford powiedział: „Wybraliśmy również cele, które zminimalizowałyby ryzyko dla niewinnych cywilów. Pierwszym celem było centrum badań naukowych zlokalizowane w większym rejonie Damaszku.
„Ten ośrodek wojskowy był syryjskim ośrodkiem badań, rozwoju, produkcji i testowania technologii chemicznej i biologicznej.
„Drugim celem był magazyn broni chemicznej na zachód od Homs. Oceniliśmy, że była to pierwotna lokalizacja syryjskiego sari i sprzęt do produkcji prekursorów.
„Trzeci cel, który znajdował się w pobliżu drugiego celu, zawierał zarówno magazyn sprzętu do przechowywania broni chemicznej, jak i ważny posterunek dowodzenia.”

Ambasador Rosji w USA, Anatolij Antonow, powiedział w oświadczeniu, że Rosja ostrzega: „takie działania nie pozostaną bez konsekwencji”.

Oczywiście zaangażowanie się Wielkiej Brytanii w ten konflikt to pokazanie się światu ambicji światowego gracza, gdyż wpływy Wielkiej Brytanii spadają w Europie po ogłoszeniu Brexit.

Co teraz.. Putin ośmieszony choć mówił kiedyś że zmiecie Wielką Brytanię.

Konrad W

 

14 kwietnia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Świat