Andrzej Gajowniczek deport o podłożu rasowym Croydon, Londyn

Andrzej Gajowniczek deport o podłożu rasowym Croydon, Londyn

 

Polski migrant, który zagroził „zabiciem posła” podczas spotkania z nim, ma zostać deportowany

Andrzej Gajowniczek, 25 lat, podczas spotkania z szefem sztabu Theresy May Gavinem Barwell w biurze poselskim w Croydon miał obsesję na punkcie problemu korupcji rządowej w swojej ojczyźnie. Kiedy został usunięty ze spotkania pana Barwella z wyborcami, Gajowniczek, który miał w plecaku nóż kuchenny, powiedział policji: „Chcę zabić posła”.

Miał zostać odesłany do Polski  ale uciekł i został aresztowany, próbując dostać się do parlamentu.

Gajowniczek został skazany na 18 miesięcy, w zawieszeniu na dwa lata, a także podlegał dwuletniemu postanowieniu o wykluczeniu, zabraniającym wjazdu do kraju. Sędzia powiedział, że powinien jak najszybciej wyjechać z Wielkiej Brytanii.

Sąd dowiedział się, że po incydencie pan Barwell zainstalował w domu nowe zamki, alarm i kamery CCTV. Zmienił również nawyki i zaczął używać samochodu ministerialnego.

Gajowniczek przyznał się do prześladowania o podłożu rasowym pana Barwella w biurze i posiadanie ostrego narzędzia, na posterunku policji w Croydon 3 czerwca zeszłego roku.

Pan Barwell stracił mandat w wyborach parlamentarnych w czerwcu, ale w ciągu kilku dni został szybko mianowany szefem sztabu Downing Street 10 przez Theresę May.

Prokurator Graeme Molloy powiedział sądowi, że Barwell prowadził politykę „otwartych drzwi” i miał umówione spotkanie z Gajowniczkiem, który został poproszony o wyjście po głośnym narzekaniu na korupcję i wypłaty. Poseł poprosił dwie pracowniczki, aby zadzwoniły po policję, gdy Gajowniczek odmówił opuszczenia biura.

Oficerowie usunęli mężczyznę, który powiedział im: „Chcę zabić posła. Tak, wrócę i zabiję posła”. Policja znalazła spakowany nóż w jego plecaku dopiero podczas dokładniejszego przeszukania na komendzie.

Sędzia David Brock powiedział: „Publiczne postacie, takie jak posłowie muszą być chronione, ale zamknięcie oskarżonego nie rozwiąże problemu. Najlepiej będzie, jeśli opuści terytorium Wielkiej Brytanii jak najszybciej”.

„Posłowie, którzy zajmują się swoimi obowiązkami publicznymi, powinni być chronieni przed takimi osobami jak ty.

„Ci, którzy pracują w urzędach publicznych, muszą być bezpieczni, aby podchodzić do swoich obowiązków i spotykać się z członkami społeczeństwa, bez obawy przed nadużyciem i zagrożeniem atakiem w ten sposób.”

Gavin Barwell, the former Croydon Central MP(telehraph)

Katarzyna Cz

 

9 października 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Crime