Ambasador Rzegocki skrytykowany w BBC, promuję mowe nienawiści w UK

Ambasador Rzegocki skrytykowany w BBC, promuję mowe nienawiści w UK

 

Ambasador Rzegocki z Rządów PIS boi się spotkać z Polakami w Londynie mówi mieszkanka Londynu do telefonu ale no właśnie wydaje pieniądze na mowe nienawiści jak podaje BBC.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej „ufundowała prawicowe głośniki” na imprezie w Wielkiej Brytanii brzmi tytuł artykułu w BBC.
Ambasada RP w Londynie współfinansowała wydarzenie, które dało platformę prawicowym ekstremistom w Wielkiej Brytanii, jak stwierdzono w dochodzeniu BBC Newsnight.
Ambasada pomogła w finansowaniu targów książki w Slough w 2017 roku, w tym prelegentów z Polski znanych z promowania mowy nienawiści w ich kraju.
Jednym z prelegentów na imprezie Slough był Marcin Rola, który moderował dyskusję i prowadzi prawicową internetową stację telewizyjną w Polsce, Wrealu24.
W swoich wypowiedziach Rola powiedział swoim widzom, że Szwecja jest „liderem ligi pod względem gwałtów popełnianych przez muzułmańskich imigrantów, na wszystkich, na zwierzętach, na dziurach w ogrodzeniu, ponieważ, cóż, wszyscy wiemy jak zachowują się”.

W Wielkiej Brytanii wiele oświadczeń pana posła Roli kwalifikuje się jako mowa nienawiści. Powiedział widzom, że „w islamie pedofilia jest ich chlebem powszednim” i odnosi się do muzułmanów jako „dzikusów”.
Kiedy Newsnight zakwestionował pan Rola o swojej retoryce, powiedział, że jego komentarze zostały „wyrwane z kontekstu”.
Chociaż przyznał, że nazywanie „dzikusów” muzułmanami było „dość surowe”.

Targi książek w Slough Book zostały zorganizowane przez brytyjski oddział skrajnie prawicowej grupy Polska Niepodlegla.

Ambasada RP poinformowała Newsnight, że sfinansował wydarzenie po „odpowiedniej ocenie i otrzymaniu akceptacji zgodnie z przepisami określającymi wykorzystanie środków budżetowych MSZ”.

 

Pan Garapich łączy nową asertywność polskiej skrajnej prawicy do zmiany rządu w Polsce.
Mówi, że partia rządząca, Prawo i Sprawiedliwość, daje „nacjonalistycznym, skrajnie prawicowym, czasem faszystowskim grupom sporo politycznego tlenu, dużo ekspozycji, a nawet dostępu do publicznych funduszy”.

Fiyaz Mughal z organizacji anty-ekstremistycznej Faith Matters twierdzi, że wydarzenia takie jak Targi Książki Slough stanowią część próby skrajnej prawicy, aby zdobyć przyczółek wśród Polaków w Wielkiej Brytanii. Organizując imprezy, takie jak targi książki i zabawy, grupy ekstremistyczne „wstrzykują nietolerancję, swoją bigoterię i uprzedzenia wobec tych społeczności” – dodał.

„Nazwijmy to, co to jest, jest to forma radykalizacji”.

Pan Rola, moderator dyskusji Slough, wrócił do Wielkiej Brytanii w czerwcu, aby wziąć udział w kolejnej edycji targów książki – tym razem w Leeds. Ten nie był finansowany przez Ambasadę RP, ale był organizowany przez tę samą grupę, Polskę Niepodległą.
Gdy tylko dotarł do portu lotniczego Luton, napisał na Twitterze zdjęcie opatrzone napisem: „Nawet nas nie rozbili”.

Zapytany o sprawę pana Roli, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odmówiło komentarza.

Rzecznik powiedział, że rząd podejmuje kompleksowe podejście, aby pokonać plagę ekstremizmu, wspierając społeczności w promowaniu naszych wspólnych wartości i konfrontacji z ekstremizmem, gdziekolwiek istnieje”

Cały artykuł ukazał się na BBC 26 czerwca, link poniżej.

https://www.bbc.co.uk/news/uk-44601218

Konrad W

 

26 czerwca 2018