Ambasador RP w Londynie wręczył listy uwierzytelniające królowej Elżbiecie II

Londyn

Ambasador RP w Londynie wręczył listy uwierzytelniające królowej Elżbiecie II

Podczas specjalnej audiencji w pałacu Buckingham ambasador Arkady Rzegocki przekazał brytyjskiej głowie państwa oryginały listów wystosowanych przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

 

 

Ceremonii towarzyszyła uroczysta oprawa. Z ambasady do siedziby królowej ambasador wraz z małżonką i marszałkiem korpusu dyplomatycznego przejechał karetą. Orszak pożegnała grupa dzieci z pobliskiej szkoły, która specjalnie z tej okazji odwiedziła ambasadę.

 W czasie audiencji ambasador Rzegocki podarował królowej Elżbiecie II ręcznie wykonaną szopkę krakowską.

 Zgodnie z brytyjską tradycją po powrocie do ambasady ambasador Rzegocki i polscy dyplomaci poczęstowali woźniców napojami a konie marchwią.

 Podczas tzw. vin d’honneur, kameralnego przyjęcia dla korpusu dyplomatycznego oraz wybranych gości ambasadora – odbywającego się po audiencji, ambasador Rzegocki powiedział:

 – Złożenie listów uwierzytelniających królowej Elżbiecie na specjalnej audiencji to wielki zaszczyt. Zapamiętam ten dzień jako jeden z najważniejszych momentów mojej kariery zawodowej.

 W przemówieniu wygłoszonym w całości po polsku marszałek korpusu dyplomatycznego Alistair Harrison powiedział:

 – Historycznie silne stosunki pomiędzy Wielką Brytanią a Polską są dziś silniejsze niż kiedykolwiek. Polski jest drugim najczęściej używanym językiem w Londynie, co pokazuje bliskość relacji między naszymi narodami.

 Listy uwierzytelniające potwierdzają mianowanie dyplomaty na stanowisko ambasadora, jednak misja dyplomatyczna rozpoczyna się już w momencie przekazania kopii listów w protokole dyplomatycznym zaraz po przyjeździe do kraju urzędowania.

 Ambasador Rzegocki pełni swoją funkcję od końca sierpnia. Jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, politologiem specjalizującym się w polskiej i angielskiej myśli politycznej, pojęciu racji stanu, a także zagadnieniu soft power.

28 listopada 2016
Czytaj inne artykuły w dziale Manchester