Albo umowa Brexitu albo 39 miliardów, rządanie Londynu

Albo umowa Brexitu albo 39 miliardów, rządanie Londynu

 

Wielka Brytania odmówi zapłacenia 39 miliardów euro za rozwód w Brukseli, jeśli Unia Europejska nie zgodzi się na zawarcie umowy handlowej, nowy sekretarz Brexit ogłasza.

Dominic Raab powiedział The Sunday Telegraph, że uzależni wypłate pieniędzy od umowy dostępu do rynków .

W swoim pierwszym wywiadzie prasowym od czasu jego nominacji, pan Raab powiedział, że art. 50, mechanizm wyjścia uruchomiony przez Wielką Brytanię, wezwał do zawarcia umowy handlowej, a także umowy o wypowiedzeniu, która obejmuje rachunek rozwodowy 39 miliardów £. „Artykuł 50 wymaga, kiedy negocjujemy umowę o wypowiedzeniu, że przyszłe ramy dla naszych nowych relacji będą w przyszłości, więc oba są ze sobą powiązane „- powiedział.

„Nie możesz sprawić, by jedna strona spełniała swoją stronę umowy, a druga strona nie, lub nie działała zbyt wolno, lub nie popełniła błędu po swojej stronie. Sądzę więc, że musimy upewnić się, że między UK i UE jest pewne uwarunkowanie. „

Interwencja następuje po fali gniewu nad Białą Księgą Brexit Theresy May, która doprowadziła do rezygnacji dwóch jej najstarszych ministrów.

W wywiadzie Pan Raab, również:

Bronił umowy podpisanej w zeszłym miesiącu przez Radę Ministrów w sprawie Checkers.
Upierał się, że pani May nie blefuje, kiedy powiedziała, że ​​odejdziemy z UE, a nie zaakceptujemy złej oferty;

Posłanka, która była ministrem budownictwa mieszkaniowego do 9 lipca, broniła tej umowy, nalegając, aby rząd był „pragmatyczny”, aby „był wierny kluczowym obietnicom w referendum”, a także „sprowadzał” 52 procent i 48 procent tego kraju razem „i zapewnić porozumienie” wygrać „z UE.

Zapytany, co powiedziałby urzędnikom UE, którzy twierdzili, że groźba pani May odejście od stołu była blefem, pan Raab powiedział: „Oni się mylą.  „

Dodał: „Piłka jest teraz w  UE i nie zrozumcie mnie źle, będzie dużo więcej negocjacji, jasno to wyjaśniłem, ale jeśli pokażą nam ten sam poziom ambicji, energii, pragmatyzmu, ta umowa zostanie wykonana za 12 tygodni. „
Latem pani May i starsi ministrowie będą podróżować po Europie, próbując zdobyć poparcie przywódców politycznych i biznesowych dla planu Checkers. Ostatniej nocy, pani May powiedziała, że ​​umowa była „pryncypialnym i praktycznym Brexitem”, ostrzegając UE: „Zegar tyka”.

Jacob Rees-Mogg, który przewodzi Europejskiej Grupie Badawczej Torysów, powiedział wczoraj, że wierzy, że Wielka Brytania zmierza teraz do wyjścia bez umowy. W ubiegłym miesiącu Rees-Mogg powiedział: „Wypłata pieniędzy musi być uzależniona od umowy o wolnym handlu „.

David Davis zrezygnował z roli deklarującej, że nie jest w stanie poprzeć białej księgi Theresy May Brexit, ponieważ uważał, że nie uszanował wyniku referendum w 2016 roku. Również Raab był jednym z najbardziej zagorzałych mistrzów Brexitu. Dlaczego więc, biorąc pod uwagę karty, w których był rozdany,  podjął tę pracę? „Mamy 12 tygodni do października, kiedy jesteśmy naprawdę przeciwni ostatecznemu terminowi zawarcia tej umowy”, 44-letni Raab, opowiada The Sunday Telegraph w swoim pierwszym wywiadzie w gazecie od czasu jego promocji. „Każda minuta każdego dnia ma znaczenie … Myślę, że musimy walczyć naprawdę ciężko, aby zapewnić najlepszy Brexit. Jestem gotowy na to wyzwanie i dlatego wziąłem tą pracę.

W przyszłym miesiącu rząd rozpocznie publikowanie 70 dokumentów mających na celu pomoc w przygotowaniu kraju pod kątem możliwości nieuznania transakcji, co może stanowić nieuchronną szansę, jeśli porozumienie w sprawie Checkerów nie zostanie uzgodnione.

Pan Raab twierdzi, że przygotowania do braku transakcji są „odpowiedzialne dla każdego rządu”.

„Daj mi jasno do zrozumienia – naszym celem jest uzyskanie najlepszej oferty, optymalnej oferty … ale jesteśmy gotowi na każdą ewentualność. 

Konrad W

 

22 lipca 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit