8 Polskich ultraprawicowych ekstremistów „wyżuconych” w Szkocji

8 Polskich ultraprawicowych ekstremistów wyżuconych w Szkocji

 

Ultraprawicowi ekstremiści próbują infiltrować polską społeczność Szkocji poprzez rozprzestrzenianie swojej ‘trucizny’.

Ośmiu mężczyzn zostało wyrzuconych z jednej z największych polskich społeczności w Szkocji za wyśmiewanie Holokaustu i żartowanie ze strzelania do feministek w wiadomościach wysyłanych na Facebook Messenger.

Ekstremiści wysyłali też antysemickie zdjęcia, z odrażającymi tekstami, mówiącymi o tym, że Hitler nie wiedział nic o nazistowskim mordzie sześciu milionów ludzi.

Jednym z wyrzuconych był student uniwersytetu. Inny mężczyzna to dyrektor w polskiej szkole.

One of those expelled was a university student. Another was a manager at a Polish school. – dailyrecord

Policja sprawdziła wiadomości, które uznali za „rażąco obraźliwe”, napisane przez byłych członków Polskiego Towarzystwa Społeczno-Oświatowego w Domu Pamięci Generała Sikorskiego w Glasgow. Ale powiedzieli, że nie są w stanie podjąć żadnych działań, ponieważ wiadomości nie zostały wysłane „za pośrednictwem publicznej sieci łączności elektronicznej”, nie popełniono więc żadnego przestępstwa.

Jeden z członków społeczności powiedział o bigotach: „Ci ultra-prawicowi ludzie niosą ze sobą ukrytego raka próbując rozprzestrzeniać swoje toksyczne poglądy”.

Jedna z wiadomości nawiązuje do znanego polskiego polityka Janusza Korwin-Mikke, który twierdzi, że nie ma dowodów na to, że Hitler wiedział o Holokauście. Podłe posty zostały opublikowane na prywatnym czacie Facebook Messenger pomiędzy członkami grupy. Jeden uczestnik opuścił czat grupy nie zamykając rozmowy na wspólnym komputerze, z którego korzystał. Czat zobaczył inny członek społeczności. Przerażony tym co przeczytał, zgłosił sprawę policji.

Klub Sikorskiego od połowy II wojny światowej jest centrum polskiej społeczności w Glasgow. Świadczą oni usługi, w tym centrum kryzysowe – w którym zgłaszane są przypadki użycia przemocy fizycznej- kursy językowe, grupy wsparcia, restaurację i zakwaterowanie dla członków w ciężkiej sytuacji lub o niskich dochodach.

Rzecznik Polskiego Towarzystwa Społeczno- Oświatowego odmówił komentarza w sprawie okropnych wiadomości.

Mówiąc o bigotach, źródło dodało: „Chcą przejąć kontrolę nad społeczeństwem i Domem Pamięci Sikorskiego, aby rozprzestrzenić swój program skrajnej prawicy w Szkocji.”  W lipcu zeszłego roku w „The Record” ujawniono, że polscy neonaziści – jedni z najniebezpieczniejszych ekstremistów w Europie – wykorzystywali bezdomnych w misjach katolickich w Glasgow w celu rekrutacji członków. Bandyci z Narodowego Odrodzenia Polski ofiarowali jedzenie, słodycze i ubrania bezdomnym w Legionie Maryi w Wayside Club.

A spokesman for the Polish Social and Educational Society declined to comment on the poisonous messages. Last July, the Record revealed that Polish neo-Nazis – among the most dangerous extremists in Europe – had been exploiting homeless people at a Catholic mission in Glasgow in a bid to recruit members.Thugs from the National Rebirth of Poland donated food, sweets and clothes to rough sleepers at the Legion of Mary Wayside Club. –  dailyrecord

 

Katarzyna Cz

photo/dailyrecord

15 maja 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Szkocja

1 komentarzy

Komentowanie jest wyłączone.