48 Polaków w Szkocji ekstradycja do Polski. Hasło złe Sądy PIS już nie działa.

48 Polaków ze Szkocji, ekstradycja do Polski. Hasło złe Sądy PIS już nie działa.

 

Prawie 50 przestępców z Polski zostanie odesłanych do domu ze Szkocji gdyż przegrali rozprawy, aby uniknąć ekstradycji.

27-letni Patryk Maciejec wróci do Polski, by stanąć przed wymiarem sprawiedliwości, bronił się, że nie otrzyma sprawiedliwego procesu z powodu reform sądowych w POLSCE.

Jednak w zeszłym tygodniu jego apelacja została odrzucona co daje wpływ na kolejnych 48 Polakow, którzy mieli europejskie nakazy aresztowania, ale argumentowali, żeczeka na nich w Polsce niesprawiedliwy proces.

Maciejec został skazany na karę pozbawienia wolności w Polsce za włamanie do domu, kradzież i jazdę pod wpływem alkoholu w roku 2011. Pracując w Edynburgu jako mechanik samochodowy, został aresztowany cztery lata później na podstawie europejskiego nakazu aresztowania.

Jego prawnicy walczyli z ekstradycją do Polski argumentując złymi reformami polskiego systemu sądowniczego przez nowy prawicowy rząd PIS, krytykowany przez UE.

 

Jednak Szkocji szeryf Frank Crowe orzekł w tej sprawie: „Pan Maciejec nie mógł wysunąć żadnego powodu, dlaczego jego sprawy miałyby przyciągnąć szczególną uwagę. Zarzuty lub zaangażowanie jakiejś wysokiej rangi osoby nie miały elementu politycznego, który mógłby przekrzywić proces, jak sugerują niektóre przykłady w raportach ekspertów ”. Powiedział: „Nie wierzyłem w jego twierdzenie, że nie był świadomy swojego procesu i po prostu uciekł, gdy charakter i liczba jego spraw osiągnęły etap, w którym wyłonił się wyrok więzienia”.

W swoim orzeczeniu szeryf Crowe powiedział, że początkowo przesłuchanie miało być testem 33 podobnych spraw z udziałem Polaków. Dodał jednak: „Obecnie 48 spraw czeka na tę decyzję”.

Rzecznik szkockiej sprawiedliwości konserwatywnej Liam Kerr powiedział: „

Szeryf Crowe ma dobre powody, by sądzić, że domniemany sprawca otrzyma równie sprawiedliwy proces w Polsce, jak w Edynburgu. „Myślę, że opinia publiczna oczekuje, że sprawiedliwość zostanie wykonana wszędzie tam, gdzie popełni się przestępstwo, czy to w Wielkiej Brytanii, czy w Europie”.

Polska odpowiada za ponad połowę wszystkich europejskich nakazów aresztowania, których dotyczą wnioski w Szkocji.

Szkocja otrzymała 170 wniosków w 2017 r., z czego 98 pochodziło z Polski.

.Wnioski były skierowane do obywateli polskich oskarżonych o zabójstwo, usiłowanie zabójstwa, wymuszenia, porwanie i pranie pieniędzy oraz domniemane przestępstwa, które obejmowały przestępstwa seksualne, narkotyki, rabunek, wykroczenia drogowe, wandalizm i niewypłacanie alimentów

Cały bałagan zaczął się w Europie kiedy Sędzia Aileen Donnelly w Irlandii skierowała sprawę ekstradycji Artura Daniela Celmara do Trybunału Sprawiedliwości UE powołując sie na złe reformy Sądu PIS. Przytoczyła „uogólnione i systemowe” naruszenia niezależności polskiego wymiaru sprawiedliwości, które „doprowadziły do ​​realnego ryzyka”, że naruszone zostaną prawa do sprawiedliwego procesu  podczas Rządów PIS i reformy Sądownictwa.

Kolejny przypadek to Krzysztof Gadecki w Szkocji.

Polak zamordował Holly Alexander i Ronnie Kidd na śmierć w mieszkaniu w Dundee w 2016 roku, i został osadzony w więzieniu na całe życie. Podczas procesu okazało się, że 38-letni Gadecki został uwięziony w Polsce za przestępstwa, w tym gwałt, kradzież i oszustwo, zanim został zwolniony warunkowo i przeprowadził się na wyspy w 2009 roku. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w UK rozpoczęło postępowanie deportacyjne w 2015 roku., ale Gadecki odwołał się od wyroku, dając mu prawo do pozostania. Sledztwo wykazało w zeszłym tygodniu że gdyby został zatrzymany w oczekiwaniu na deportację, „nie byłby w społeczności i nie miałby okazji popełnić morderstwa”.

Wyrok w Szkocji daje informacje, że Polacy nie mogą już bronic przed deportacja do Polski i powoływać się na złe Sądy za Rządów PIS jak do tej pory było w Irlandii i w Szkocji. Od teraz skazani Polacy w Polsce będa deportowani ze Szkocji do Polski i z innych krajów w Europie dlatego jesli nie płaciłeś alimentów, złamałeś w Polsce prawo wrócisz do Polski. 

Scottish Conservative justice spokesman Liam Kerr said: “Sheriff Crowe has good reason to believe an alleged offender will receive as fair a trial in Poland as they would in Edinburgh.

Konrad W

5 maja 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Szkocja

1 komentarzy

Komentowanie jest wyłączone.