42 osoby chore na zapalenie wątroby przez piekarnie w Lanarkshire

42 osoby chore na zapalenie wątroby typu A .Lanarkshire

42 przypadki zachorowania na zapalenie wątroby typu A połączone z piekarnią w Airdrie.

Piekarnia JB Christie Airdrie w północnym Lanarkshire, została tymczasowo zamknięta w weekend po tym, jak urzędnicy służby zdrowia zidentyfikowali kilka osób z miasta i pobliskiego Coatbridge , które zachorowały po spożyciu produktów pochodzących z tej piekarni.

Liczba osób leczonych w wyniku wybuchu zapalenia wątroby typu A związanego z piekarnią wzrosła z 9 do 42.

Piekarnia wznowiła handel we wtorek po przeprowadzeniu „dodatkowych środków kontrolnych” i pozbyciu się wszystkich świeżych składników i wszelkich artykułów spożywczych, które mogłyby przenosić infekcję.

NHS Lanarkshire donosi, że obecnie nie ma obaw o zdrowie publiczne w zakresie bezpieczeństwa żywności wyprodukowanej w piekarni.

NHS nakazuje, aby ludzie często myli ręce i pozostali świadomi możliwych objawów zapalenia wątroby typu A.

Dr Femi Oshin, konsultant NHS Lanarkshire ds. zdrowia publicznego, powiedział: „Mimo że nadal badamy sprawę, przypominamy, że chociaż ryzyko zakażenia jest niskie, każdy, kto chorował na grypę, stracił apetyt, miał nudności, gorączkę, bóle brzucha lub żółtaczkę powinien skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub NHS24, dzwoniąc pod nr numer 111.

„Dochodzenie wykazało, że produkty, które były wytwarzane i sprzedawane między poniedziałkiem 20 marca a czwartkiem 13 kwietnia, mogły zostać zakażone, dlatego zalecamy kontakt z lekarzem rodzinnym lub NHS24 każdemu, kto spożywał jedzenie, które zostało wyprodukowane przez JB Christie w tym terminie i doświadcza powyższych objawów.”

„Specjalna linia pomocy została otwarta, aby pomóc ludziom w uzyskaniu ogólnych informacji dotyczących zapalenia wątroby typu A i całej tej sprawy.

Infolinia pod nr 0800 028 2816 czynna jest codziennie od 8:00 do 22:00.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest infekcją wirusową, która powoduje od łagodnego do nawet ciężkiego stanu zapalnego wątroby

Zakażenie ustępuje z czasem, a powikłania nie występują, tylko w przypadku bardzo małej grupy osób możliwe są poważne komplikacje.

Od momentu zarażenia do chwili wystąpienia objawów może minąć od 15 do 50 dni, więc w najbliższych tygodniach prawdopodobnie pojawią się nowe przypadki zachorowania.

Wszystkie 42 przypadki zostały poddane ocenie lekarskiej.

Katarzyna Cz.

publichealthmatters

 

5 maja 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Lancashire