28 % wniosków o rezydenturę odrzuconych z 3 miesięcy

Problemy emigrantów z UE, 28% wniosków o rezydenturę jest odrzucanych z trzech miesiecy

 

Pośród niepewności tego, co stanie się po tym jak nadejdzie Brexit, dziesiątki tysięcy obywateli europejskich walczą z biurokracją, który zdecyduje, czy mogą oni pozostać w Wielkiej Brytanii po opuszczeniu Unii Europejskiej.

Od formularza zgłoszeniowego składającego się z wielu stron, do przygotowania różnorakich dokumentów, aż do przekazania paszportów na kilka miesięcy, okazuje się to trudnym i kosztownym zadaniem.

Dane rządowe pokazują, że wnioski o przyznanie stałego zamieszkania wzrosły od zeszłorocznego referendum unijnego aż sześć razy w ostatnim kwartale w 2016 roku w porównaniu do wcześniejszego roku.

Jednakże 12,800, czyli ponad 28 procent z tych złożonych w ciągu ostatnich trzech miesięcy w 2016 roku zostało odrzuconych lub uznanych za nieważne.

Jednym z nich był wniosek Dietera Wolke’a, Niemca, który jest profesorem psychologii na Uniwersytecie w Warwick w środkowej Anglii.

 

Musiałem udowodnić, że przebywam tutaj. Musiałem udowodnić, iż wystarczająco dużo pieniędzy zarabiam, do czego potrzebne było oświadczenie od mojego pracodawcy, itd. Zajęło mi to trzy dni, aby uzyskać te informacje”, powiedział.

Prawdziwym problemem było jednak to, że musiał on oddać swój paszport, co powiedział, że było niemożliwe, ponieważ brał udział w projektach UE i badaniach w Stanach Zjednoczonych.

Dlatego złożył wniosek w październiku ubiegłego roku z poświadczoną kopię paszportu. W styczniu został on jednak odrzucony, ponieważ nie został złożony przez niego paszport.

Miał on nadzieję, że może ponownie ubiegać się online przy użyciu niemieckiego dowodu osobistego, który uzyskał w ciągu trzech tygodni, ale kolejna zmiana w przepisach oznaczała, że musi on wysłać w nowej formie papierowej i ponownie skompletować wszystkie dokumenty.

Przedstawiciele Home Office powiedzieli, że nie były jasne wytyczne dotyczące wymaganych dokumentów.

Działacze i politycy, w tym żarliwi zwolennicy Brexitu, powinni jednostronnie zagwarantować, że osoby, które mieszkają i pracują w Wielkiej Brytanii mogą tam pozostać po tym, jak formalne wyjście z UE zostanie zakończone, czyli prawdopodobnie w 2019 roku.

Jednak premier Theresa May wykluczyła wszelkie gwarancje aż do czasu, gdy wzajemna umowa zostanie uzgodniona w odniesieniu do Brytyjczyków mieszkających w UE.

Warto podkreślić, że ludzie muszą przesłać ogromną ilość dokumentów do Home Office, aby udowodnić, że mieszkają i pracują legalnie w Wielkiej Brytanii.

Cały proces aplikacyjny może trwać nawet sześć miesięcy zanim zostanie w pełni zakończony, powiedział Hilary Benn, przewodniczący komisji ds. Brexitu w brytyjskim parlamencie.

Dużym problem okazuje się jednak nie tylko biurokracja. Prawnicy pobierają bowiem znaczne opłaty za wszelką pomoc zainteresowanym osobom.

Dodatkowo jest to okazja dla wszelkiego rodzaju oszustów, przez co należy być niezwykle czujnym.

Klaudia S.

23 marca 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK