2.3 miliona mieszkańców Londynu żyje w ubóstwie.

2.3 miliona mieszkańców Londynu żyje w ubóstwie.

 

Pomimo rekordowej ilości osób pracujących w Londynie aż 2.3 miliona londyńczyków klasyfikuje się jako osoby żyjące w ubóstwie.

Co piąta liczba gospodarstw domowych w Londynie posiada tylko 0,1 procent bogactwa stolicy miedzy innymi nieruchomości.

Zgodnie z badaniami Trust for London, organizacji charytatywnej  ​​58 procent osób żyjących w ubóstwie w stolicy pracuje.

Nierówność majątkowa to „znaczący” problem w Londynie, a najniższe 20% gospodarstw domowych posiada 0,1% bogactwa, a dolna połowa posiada pięć procent, a 10% więcej posiada więcej niż połowę.

Mubin Haq, dyrektor ds. Polityki i dotacji w Trust for London, powiedział: „Pomimo rekordowego poziomu pracy londyńczyków, w ciągu ostatnich kilku lat wskaźniki ubóstwa nieznacznie spadły.

 

„Ponad dwa miliony londyńczyków walczy o przetrwanie, to więcej niż cała populacja Manchesteru, Liverpoolu, Bristolu i Newcastle razem.

„Potrzebujemy więcej działań na rzecz podniesienia płac i poprawy dobrych standardów pracy, jeśli chcemy aby ubóstwo dalej redukować”.

Raport mówił, że ubóstwo mierzy się przy użyciu oficjalnych statystyk dotyczących dochodów gospodarstw domowych, obliczanych po opodatkowaniu i kosztach mieszkaniowych, a także bogactw odnoszących się do finansowych, mienia, fizycznych i emerytur.

Oto drugie oblicze kraju w G8 w grupie najbogatszych krajów świata ale to też tłumaczy dlaczego następuje tak wielka emigracja Polaków z Londynu, wyjeżdżają na potęgę do innych zakątków Wielkiej Brytanii. Jak mówi do telefonu pan Maciek z Londynu który przeniósł się mieszkać do Liverpool, pracowaliśmy z żoną w Londynie po 10 godzin i prawie starczało na opłaty i życie i spłatę kart kredytowych.  9 lat pracy w Londynie i nie odłożyliśmy nic. Przeniósł się do Liverpool i płaci za dom 420 funtów z ogrodem na miesiąc, wreszcie mówi może jechać do Polski dwa razy na rok nie z pustym portfelem.

Konrad W

 

9 października 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Londyn